Novoborská sklárna Crystalex CZ vyčísluje po pátečním rozsáhlém výpadku škody, půjdou do milionů
Novoborská sklárna Crystalex CZ vyčísluje škody po pátečním rozsáhlém výpadku elektřiny, půjdou do milionů korun. K tavení skla využívá sklárna na rozdíl od jiných výhradně elektřinu, agregáty má tři, v každém je 33 tun skloviny. Kdyby býval výpadek trval jen o něco déle, šly by škody do stamilionů. Bylo to hraniční, řekl dnes ČTK generální ředitel Tomáš Januš. Za více než 50 let existence sklárny nikdo nic podobného nezažil.
Rozsáhlé výpadky elektřiny postihly Českou republiku v pátek 4. července kolem poledne. Bez proudu byly například části Prahy, Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje a také východ Čech. V krajském městě nejezdily několik hodin tramvaje, v některých oblastech Libereckého kraje se dodávky podařilo obnovit až po bezmála pěti hodinách. Crystalex byl bez proudu čtyři a půl hodiny, firma má podle Januše záložní generátor, na tavení ale výkon nestačí, slouží k udržení operačního systému.
Výpadky už firma zažila, většinou se dodávku podařilo obnovit do hodiny. "Bylo docela štěstí, že jsme před týdnem v pondělí jednu vanu vypustili. Začíná generální oprava, dělá se každých šest let a přijde to skoro na 100 milionů korun," řekl Januš. V provozu tak podle něj byly jen dva agregáty, pokud by se dodávky nepodařilo včas obnovit, hrozilo, že sklovina v nich ztuhne, což by pec zcela zničilo. "Ona (pec) nejde znova nastartovat, musela by se zbourat a postavit nová," poznamenal. Škoda na každé by tak dosáhla zhruba 100 milionů.
Crystalex patří k největším výrobcům skla v Česku, automatizovaná výroba zaměstnává 700 lidí, zdejší linky každou minutu vyrobí zhruba 110 skleniček. Vyřazení pecí by znamenalo úplné zastavení výroby, což v nákladech dělá podle Januše denně kolem tří milionů korun. Agregáty naštěstí výpadek ustály, skláři tak odepsali jen zboží, které bylo v chladicích pecích.
"Je potřeba počítat, že máte dvouhodinovou výrobu v chladicí peci a tu musíte vyhodit, protože nevíte, co se tam stalo, tak nemůžete někomu prodávat skleničku, která mu pak praskne v puse, protože v ní bude pnutí," vysvětlil ředitel. Výpadek podle něj v Crystalexu trval čtyři a půl hodiny, plně obnovit výrobu i kvalitu skla se podle ředitele podařilo až v sobotu odpoledne. Ve střepech tak skončilo i zboží vyrobené při náběhu linek po výpadku, než se sklovina znovu dostatečně protavila.
"Bylo vlastně štěstí, že se to stalo v pátek v poledne, kdy byli všichni v práci, nechci domyslet, co by se stalo, kdyby to bylo třeba v noci, kdy je tu lidí mnohem méně," poznamenal Januš. Velkým problémem byla totiž podle něj nefungující komunikace - nešly mobilní telefony ani pevné linky v rozsáhlém areálu sklárny. "Všechno jsme museli obíhat, za to odpoledne jsem po sklárně nachodil snad deset kilometrů," dodal.
čtk