O investici do elektrické vany ve sklárně Lasvit Ajeto zatím neuvažují
V lindavské sklárně Lasvit Ajeto zatím neuvažují o tom, že by kvůli nejistým dodávkám plynu investovali do pořízení elektrické vany na tavení skla. Znamenalo by to celkovou změnu technologie a investice za desítky milionů korun. Zcela bez plynu by se výroba stejně neobešla, řekl dnes ČTK ředitel sklárny David Ševčík. Situace je navíc podle něj natolik nejistá, že není dobré dělat překotná rozhodnutí.
"Vzhledem k našemu produktovému nastavení by velká elektrická vana mohla do určité míry dávat smysl, ale stejně bychom k tomu potřebovali mít plynové pece, kde budeme tavit barvy, a často k těm barvám potřebujete redukční prostředí, které vytváří plyn, takže bychom se toho plynu stejně nezbavili," doplnil Ševčík. Je podle něj třeba počkat, až se situace stabilizuje. "Spíš zvažujeme jako alternativu využití zkapalněného plynu, to je technologie, kde bychom nemuseli měnit pec a hořáky," řekl.
V budoucnu by tak lindavská sklárna mohla mít zásobník na zkapalněný plyn. "V tuhle chvíli je ale obtížné najít dodavatele, který by to dokázal zajistit, je to cesta budoucnosti. Potřebujeme ale také vědět, za kolik to bude, i cena zkapalněného plynu je pohyblivá, a já potřebuji znát ceny pro nějakou cenotvorbu," řekl Ševčík. Největším problémem je tak podle ředitele nejistota, se kterou se musí sklárna vyrovnávat.
Na letošní rok měla firma podle Ševčíka dodávky energií zajištěné, i když část spotřeby musí už letos nakupovat za spotové ceny. "Zvýšení nákladů jsme na zákazníka plně nepřenesli, mnohem horší to bude v příštím roce, kdy budeme muset mnohem více náklady energií promítnout do cen," řekl Ševčík. Letos podle něj sklárna zvedla ceny jen o několik desítek procent, v příštím roce to ale mohou být nárůsty cen v násobcích, což není každý zákazník ochoten akceptovat.
Lindavská sklárna patří do skupiny Lasvit, která 15 let spojuje tradiční umění českých sklářů s moderními technologiemi a designy. Spolupracuje s předními českými i světovými designéry. Dnes firma s miliardovým obratem zaměstnává po celém světě kolem 320 lidí a většina její produkce míří do zahraničí. Podle Ševčíka zatím není jasné, za jakých podmínek bude po Novém roce vyrábět. Ještě v loňském roce se ceny energií na celkových nákladech firmy s 50 zaměstnanci podílely zhruba z jedné třetiny, při aktuálních cenách plynu na trhu by se ale staly hlavním nákladem.
Nejistota je i důvodem toho, proč má teď sklárna tolik práce. "Všichni se snaží objednat co se dá do konce roku, protože všichni mají strach, jestli budeme fungovat nebo za kolik to nakonec bude," řekl Ševčík. Trochu počítá s tím, že vláda snad energeticky náročným oborům jako je sklářství pomůže. "Nemůžu se na to ale úplně spolehnout, protože chápu, že ruční umělecké sklářství není průmysl, který by zaměstnával velký počet lidí a na kterém je závislá ekonomika České republiky," řekl. Podle Ševčíka je ale možné, že stát bude podporovat jen výrobu stavebních skel a autoskel.
čtk