Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Prameny, sokoli i pažitka. Vrch Klíč je symbolem Lužických hor s vyhlídkou na Ještěd i České středohoří

15. 10. 2021 | 10:24

Jedním ze symbolů Lužických hor je vrch Klíč. Ačkoliv je relativně nízký – vypíná se do výšky 759 metrů – odmění ty, kteří jej zlezou, krásným výhledem nejen na lužickohorské kopce, ale i na Ještěd a České středohoří.
 

Klíč
Foto z Klíče: LK

Klíč je opravdu nepřehlédnutelný a doslova láká k tomu, aby člověk vystoupal na vrchol a rozhlédl se kolem. Krajina je posetá homolemi nižších vrchů a ve slunečných dnech je půvabná,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kopec tvoří znělcová kupa, která vznikla díky vulkanické činnosti v třetihorách. Vyskytují se tu vzácné květiny – hvězdice alpská, pažitka horská či kapradina skalní, které jsou pozůstatkem po zalednění ve starších čtvrtohorách. V minulosti na Klíči hnízdil sokol stěhovavý, po jeho vymizení jej nahradil výr velký a v současné době krkavec velký.

Název Klíč se datuje od roku 1928 a vznikl, jak prameny uvádějí, pravděpodobně ze staroslovanského slova Ključ neboli pramen. Pod sedlem se skutečně nachází mohutné prameny, které napájejí studánku nalézající se na modře značené cestě ze směru od Nového Boru. Později byl název upraven na Kleis a následně na český Klíč.
Již na konci 18. století stávala na vrcholu Klíče strážní věž. V roce 1850 pak na kopci vyrostla chatka, později přebudovaná na turistickou chatu, která sloužila až do 2. světové války.

Cesta ke Klíči míří od Nového Boru po modré značce, ze Svoru po červené značce či po žluté značce z Kytlic.

LK/Jan Mikulička