Původce šíření nákazy koronaviru na Novoborsku hygienici neznají. Mohl se vyskytovat na Děčínsku

31. 05. 2021 | 17:18

Hygienici zatím nevědí, z jakého původního zdroje se v předchozích týdnech rychle rozšířila nákaza koronavirem na Novoborsku. Laboratorně potvrzeno tam bylo kolem 80 případů a ve dvou z nich, které nejsou navázané na dvě ohniska v obci Polevsko, šlo o indickou mutaci. U dalších vzorků se na výsledky čeká.

covidNew6ena
ilustrační foto

Jednou z prověřovaných verzí je to, že se nákaza na Novoborsko rozšířila ze sousedního Děčínska. Novinářům to dnes řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

Na Děčínsku včetně Šluknovského výběžku byla situace nejhorší na začátku dubna, kdy tam bylo nejméně 17 ohnisek. "To tak trochu ukazuje na to, že ten zdroj mohl být ze sousedního kraje," uvedl Valenta. Ve Varnsdorfu se na začátku dubna dokonce objevily dva případy brazilské mutace koronaviru. Nešlo však o novější agresivnější a nakažlivější variantu viru, ale méně nebezpečnou mutaci z loňského roku.

Na Novoborsku se nákaza začala šířit od května, ohniska byla zjištěna ve škole a jedné firmě v Polevsku. O jaký typ mutace koronaviru jde, hygienici zatím nevědí. Dva potvrzené případy indické mutace z Novoborska nemají s Polevskem nic společného. "Opatření, která jsou nastavena, ale byla taková, jako by byly nové mutace potvrzeny," uvedl Valenta.

Podle něj provedli hygienici minulý týden v regionu spolu s policisty na 70 až 80 kontrol dodržování vládních opatření v restauracích, školách či firmách. Zrušeny byly některé akce, na nichž se očekávala účast většího množství návštěvníků, a v regionu se i testuje víc než jinde. Jen za minulý týden tam bylo v podnicích či školách provedeno skoro 200 PCR testů. "A z nich vyšlo asi jen pět pozitivních případů, a to ještě takových, které jsme očekávali," dodal Valenta. Podle něj se tak sice může zdát, že je situace pod kontrolou, přesto nabádá k opatrnosti. "Nikdy to nemůžeme takto natvrdo říci, že je to vyřešené, prostě musíme být nadále opatrní," dodal.

V celém Libereckém kraji se nyní nové případy koronaviru podle Valenty zjišťují převážně při antigenním testování, denně jich je do 22 nových. Jiná větší ohniska, než jaké je na Novoborsku, v kraji nejsou. V přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů v kraji přibylo 35 nových případů. Zlepšuje se nadále i situace v nemocnicích. S covidem je hospitalizováno 34 lidí, o týden dříve jich bylo 44.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace