Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V České Lípě budou poprvé od roku 2010 platit za odpad, 960 korun na hlavu. Nejvíc to stojí v Tanvaldu, 1020 Kč

01. 01. 2024 | 8:50

Obyvatelé České Lípy budou letos poprvé od roku 2010 platit za svoz a likvidaci odpadu. Posledních 14 let měli tuto službu zdarma, město ji hradilo z rozpočtu. Roční poplatek 960 korun na osobu bude splatný na konci května.

clkoalicni smlouva 12
Současné vedení města při podpisu koaliční smlouvy. Za jejich éry se poplatek obnovil. Foto archiv

Osvobozeni jsou od poplatku postižení s průkazem ZTP/P, musí o to ale do konce ledna požádat a nárok doložit, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Do konce ledna se také musí k poplatku přihlásit majitelé chalup.

Česká Lípa byla jedním z mála měst, kde lidé za odpad neplatili. "Náklady rostou, my vybereme 30 milionů korun, i tak budeme muset dalších 30 milionů za odpad zaplatit," uvedla starostka Jitka Volfová (ANO). Obyvatelům, kteří mají trvalé bydliště v České Lípě, včetně cizinců, radnice v příštích týdnech rozešle dopisy s unikátním variabilním symbolem, prostřednictvím kterého budou poplatek platit. Osvobozeni jsou od něj lidé v domovech pro postižené a domovech pro seniory, děti v dětských domovech a také lidé, kteří platí za odpad jinde.

O zrušení poplatku za odpad rozhodli zastupitelé České Lípy v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty. Ten v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. Na Českolipsku byla tehdy téměř třináctiprocentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto platbu za odpad zrušilo. Dnes je nezaměstnanost ve městě tříprocentní.

"My jsme tu částku hodně diskutovali a promýšleli jsme, jak k tomu přistoupit.Ta částka se může někomu zdát vysoká, dokonce jsme zaregistrovali, že se lidé domnívají, že to je měsíční částka, ale je to roční poplatek a je to vlastně 80 korun za měsíc. Takže věřím, že to lidé přijmou jako v jiných městech," doplnila Volfová. Město se chce také zaměřit na lepší třídění odpadu, protože podmínky se zpřísňují a pokud Česká Lípa nic nezmění, může za pár let platit za odpad ročně i 120 milionů korun.

Nejdražší je Tanvald

Nejvyšší roční poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu mají v Tanvaldu na Jablonecku. Stoupl zhruba o 40 procent. Loni obyvatelé platili 720 korun, letos to bude 1020 Kč.V Libereckém kraji je Tanvald podle dostupných informací nejspíš prvním městem, kde roční sazba na tomto poplatku přesáhne 1000 korun.

"Místní poplatek za komunální odpad je v Tanvadu splatný ve dvou stejných splátkách vždy nejpozději do 31. března a 30. září kalendářního roku, přičemž je možné uhradit je i jednorázově. Výše místního poplatku za komunální odpad pro rok 2024 je 1.020 Kč na 1 poplatníka," informuje web tamní radnice. 

Poplatek za svoz odpadu příští rok zvýšila pro rok 2024 i některá další města v Libereckém kraji. Nejvýraznější změna mastala v České Lípě, kde se poplatek začal platit po 14 letech. Za svoz a likvidaci odpadu ve třetím největším městě v kraji platí obyvatelé 960 korun, jak uvádíme výše. Skoro o dvě třetiny stoupla roční sazba v Doksech na Českolipsku, a to z 520 na 840 korun. V Jilemnici je nárůst zhruba čtyřicetiprocentní z 560 na 780 korun. O čtvrtinu více než letos zaplatí obyvatelé Turnova. Základní roční poplatek za osobu radnice čtvrtého největšího města v kraji zvýší po 11 letech z 660 na 840 korun.

čtk a archiv čtk