V Novém Boru na mezinárodním sympoziu skla tvoří také Milan Cais z kapely Tata Bojs
Zpěvák a bubeník skupiny Tata Bojs a výtvarník Milan Cais je mezi 51 umělci ze 17 zemí světa, kteří od pátku tvoří na prestižním čtyřdenním mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že setkání se sklem je pro něj vždycky malým svátkem.
"Nejsem sklář, jsem sochař, mám vystudované sochařství, takže spíš těm lidem (sklářům) dýchám na záda. Ale baví mě to," uvedl Cais. Na IGS, které se koná jednou za tři roky, tvoří podruhé. "Tentokrát děláme sošku, je to z taveného skla odlévané do formy. A socha se jmenuje Tančící a je to taková rozřezaná madona asi na pět kusů," řekl.
Už dříve Cais takovou plastiku vytvořil z acrystalu, což je speciální akrylát. "Ale cítil jsem, že to je takový mezistupeň, a dokázal si představit, že to bude z bronzu. Když ale přišla tato nabídka, tak jsem přehodnotil původní plán a říkal si, to je takový šperk, to by mohlo vypadat krásně. A doufám, že se to povede všechno dotáhnout a nepraskne nám to, protože máme jenom jeden exemplář," dodal Cais.
Sošku vytváří se skláři v areálu novoborské firmy Kolektiv Ateliers. Veřejnost ho při práci bude moci pozorovat v sobotu při Dnu otevřených dveří, kdy sklářské firmy v regionu při IGS zpřístupní hutě, dílny, ateliéry či vzorkovny. V Kolektiv Ateliers nebude Cais jediným výtvarníkem, kterého tam návštěvníci uvidí. "Máme šest výtvarníků, jeden je z Japonska, jeden z Koreje, jeden Holanďan dlouhodobě žijící v Čechách a tři Češi," uvedl pro ČTK za firmu Michal Vlček. V Kolektiv Ateliers tvoří například i jazzový trumpetista a hudební skladatel Laco Deczi.
Za výtvarníky a skláři mohou v sobotu zájemci vyrazit i do dalších sklářských provozů v regionu. Například v novoborském studiu Novotný Glass budou tři umělci, kteří působí v Dánsku. Jedním z nich je Brit Ned Cantrell. "Dělá zjednodušeně řečeno skleněná zvířátka, která vypadají jako kdyby byla z plastu. Je to takový pop-art, ale zároveň velmi řemeslně náročné," uvedl pro ČTK za studio Viktor Novotný. Dalšími dvěma zástupci ze Skandinávie jsou společně tvořící Peter Hermansson a Bjørn Friborg. "Mají velmi zajímavé kooperace, kdy vytváří díla pomocí skleněných pudrů a pískování a jiných technik. Tady by měl z toho vzniknout nějaký grál," dodal Novotný. Těší se i na to, co u nich vytvoří australská umělkyně Clare Belfrageová a česká Eliška Monsportová.
Umělci pracují na deseti místech v regionu. K největším hvězdám sympozia patří malíř a sochař Jaroslav Róna a sklářský výtvarník Martin Janecký, kteří společně tvoří v huti Ajeto v Lindavě. Výsledky své práce představí všichni v poslední den sympozia, což je neděle. Vystaví je v novoborském muzeu, kde zůstanou v expozici do jara příštího roku.
čtk