V Novém Boru začal čtyřdenní svátek skla, umělci ze 17 zemí začnou tvořit v pátek
V Novém Boru na Českolipsku dnes začal čtyřdenní svátek skla. Na 15. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS, který se koná jednou za tři roky, přijelo pět desítek výtvarníků a designerů z celého světa. Od pátku budou tvořit v dílnách sklářských firem a škol.
Výsledky své práce představí v neděli v novoborském muzeu, skleněná díla tam budou vystavená do jara příštího roku. IGS je pro dvanáctitisícové město největší akcí, jaká se v něm koná, řekl dnes ČTK prezident sympozia a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).
"Tentokrát je tady 51 umělců ze 17 zemí světa z pěti kontinentů. To je jedinečné," řekl Dvořák.
Heslem letošního ročníku je Sklo je vše, co potřebujete. "Vše, co souvisí se sklem, lustry, nápojové sklo, umělecké sklo, designové, to je to, co tady je, co je možné vidět," uvedl starosta. "A to co je na IGS nejkrásnější, je soužití zdejších sklářských firem, kterých je tedy deset, plus města a dvou sklářských škol," dodal.
Letošní ročník se podle něj vyznačuje i tím, že je bohatý na doprovodné akce. Pro veřejnost je určený zejména sobotní program. Sklářské firmy v regionu zpřístupní hutě, dílny, ateliéry či vzorkovny a umožní sledovat umělce při tvorbě. Dopravu po takzvané Skleněné cestě zajistí autobusy a výletní vláček. Zároveň bude mít Nový Bor na svém náměstí sklářské slavnosti s trhem a ukázkami sklářských technik.
"Návštěvníci se mohou těšit na živé sochy, které je vezmou za nejvýznamnější osobností českého sklářství a Nového Boru Bedřichem Egermannem, ale i na program u sklářské pece a dronovou show. V blízkém sklářském muzeu bude probíhat Sklářský blešák,“ uvedla za organizátory Alena Forgáčová. Součástí trhů bude charitativní prodej palačinek, výtěžek půjde na pomoc lidem zasaženým zářijovou povodní.
Tradici sklářských sympozií v Novém Boru založila v roce 1982 sklářská společnost Crystalex. Tehdy poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry, aby s pomocí místních sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se za těch více než 40 let vystřídalo v Novém Boru přes 600 umělců. Od roku 2009 převzalo organizaci sympozia město, zapojily se i další sklárny v regionu, sklářské školy a muzeum.
čtk
Tuzemská ruční výroba skla se nově dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO
Patnáctý ročník IGS NOVÝ BOR slavnostně započal ve čtvrtek večer v AJETO Sklárna & krčma v Lindavě za účasti význačných hostí včetně hejtmana Martin Půta. Během zahajovacího ceremoniálu obdržela ředitelka Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou certifikát, který stvrzuje, že tuzemská ruční výroba skla se nově dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Do Síně slávy IGS byl uveden letos zesnulý sklář Petr Novotný. Ten byl roku 1992 u rekonstrukce zchátralé budovy bývalé německé barvírny látek v Lindavě, v níž spolu s technologem Liborem Fafalou a uměleckým ředitelem Bořkem Šípkem otevřeli v roce 1994 sklárnu AJETO. Právě v ní se celá čtvrteční slavnost konala.
Zdroj: FB LIberecký kraj