Virtuální Cesta skla provede česko-polským příhraničím. Začíná v Kamenickém Šenově a končí v Jelení Hoře
Turistické informační centrum v Novém Boru připravilo virtuální prohlídku po Cestě skla v česko – polském příhraničí. Jejím prostřednictvím mohou lidé navštívit muzea, sklářské hutě či přírodní památky obou regionů. Virtuální prohlídka je přístupná z webových stránek města Nový Bor a umožní návštěvníkům v 360° rozhraní procházet všemi zajímavostmi.
„V době, kdy je omezené cestování, se mohou lidé vydat alespoň na virtuální cestu po turisticky atraktivních místech, která je rozhodně nebudou nudit,“ předesílá Petra Matěchová, vedoucí Turistického informačního centra v Novém Boru.
Putování po česko-polském příhraničí začíná v Kamenickém Šenově, pokračuje přes Nový Bor do Jablonného v Podještědí, Jablonce nad Nisou, Harrachova až k polským sousedům do Szklarske Poreby, Piechowic a Jelenie Gory. Všude návštěvníkům zpřístupňuje místní muzea, galerie, sklářské hutě, významné sakrální stavby a památky a přírodní zajímavosti.
„Nejde o podrobně zpracovaná celá místa, záměrem bylo dát lidem možnost nahlédnout na uvedená místa, navnadit je na skutečný fyzický výlet. Někde máme zpracované dvě místnosti, jinde třeba jen samotný objekt. Vždy jde o pohled 360 stupňů, který lze otáčet, přiblížit si záběr,“ doplňuje Petra Matěchová.
Inspirovat ke skutečnému výletu může také od jara 2021 vandrovní knížka, kterou zájemci získají na vybraných místech. Do ní budou moci z jednotlivých zastaveních sbírat razítka, jejichž plný počet v cíli cesty promění za deskovou hru pro celou rodinu se sklářskou tematikou.
Virtuální prohlídka je součástí společného přeshraničního projektu Cesta skla města Nový Bor a Krkonošského muzea v Jelení Hoře, který finančně podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj částkou 1,193 milionu euro. Projekt staví na společné sklářské tradici a jeho cílem je podstatné zlepšení nabídky pro turisty a společnou propagací a dalšími aktivitami podpořit již fungující cíle v regionu. Muzeum v Jelení Hoře již díky tomu rozšířilo výstavní prostory a vytvořilo „Laboratoř skla“, v níž návštěvníkům interaktivní formou představuje tradiční sklářské techniky. Město Nový Bor dokončuje rekonstrukci historického podstávkového domu čp. 106, který se nachází v těsné blízkosti Sklářského muzea. Ten bude sloužit jako informační centrum pro společnou destinaci Cesta skla, zázemí pro animační programy muzea a badatele a rovněž zde nové zázemí získá novoborské Turistické informační centrum.
www.novy-bor.cz