Advent na Krásné se chystá až na 14. prosince. Chybět nebudou pečené kaštany, netradiční ruční práce ani vánoční kvíz
Sobota 14.12. od 10 do 17 hodin bude na Krásné patřit adventu.
V tento den celé původní historické Kittelovsko ožije adventní akcí. Bude možno navštívit Kostel sv. Josefa, naproti stojící katolickou faru i nově zrekonstruovaný Kittelův dům – Burk.
Kdo na Kittelovsko jezdí častěji ví, že se zdejší památky postupně opravují. V letošním roce pak byla dokončena jednak oprava a zpřístupnění Kittelova domu, který byl otevřen pro veřejnost, ale podařilo se také dokončit opravy, restaurování nástěnných maleb a výmalbu v kostele sv. Josefa. Opravené památky také čím dál více ožívají pravidelnými akcemi, které se zde konají. A protože se nám podařilo opravit Kittelův dům a v něm i několikero kachlových kamen, připravili jsme pro návštěvníky adventní akci u kamen i s putováním po jednotlivých přístupných památek na Kittelovsku. Celá akce bude mít charakter zážitku v adventním čase s lidmi, kteří vás zavedou do předminulého století.
Kittelův dům 10:00 – 16:00: Wagabundus Collective, setkání s kovářem i s ochutnávkou pečených kaštanů, pletení z pedigu, plstění a suché filcování, spřádání, paličkování, výrobu šindelů a tisk, vánoční zvyky. Můžete si vyrobit si svíčku v ořechové skořápce nechat si věštit z litého olova nebo vosku, vyzkoušet si „Vánoční kvíz“, shlédnout adventní hru s „Létajícím andělem“, kejklířské představení a vytisknout si linorit s vánočními motivy na dárkovou jmenovku.
Wagabundus Collective, nebo ve zkratce WC s.v.o. (spol. s výkonem omezeným) je kejklířská a žonglérská rodinná skupina oblíbená dětmi i dospělými. Vedle uměleckých vystoupení je jejich specialitou také nejrůznější řemeslné tvoření. Na akci v Krásné se budou podílet jednak členové širší rodiny, ale i řada kamarádů WC s.v.o. Jednotlivá vystoupení pak dodávají akci nebývalou vážnost, neb vyžadují soustředěnou pozornost, kterou je možno příležitostně prokládat salvami smíchu a legráckami, jak je tomu u dobrého kejklířského vystoupení na pomezí tragédie a komedie již po celá staletí obvyklé. Samozřejmostí je bohatý kontakt a komunikace s divákem, či ze spíš s příchozím či návštěvníkem, který je vtahován do děje.
Katolická fara: kavárna a dílnička u kamen. Fara je v posledních letech stále více otevřena veřejnosti. Působí zde několik místních spolků a organizací. Pro svůj domácký charakter jsou akce na faře velmi oblíbené a málokterý návštěvník dokáže odolat nabídce místního vpravdě domáckého a lidového pozvání na čaj či kávu u sálajících kamen, často doplněného dalšími kuturními počiny.
Kostel sv. Josefa Krásná 13:00: Komorní smyčcový orchestr Zš a Zuš Jabloňová z Liberce pod vedením Ištvána Matejči se zpěváky Terezou Glosovou, Lucií Kovářovou, Janem Novenkem ze ZUŠ Jablonec nad Nisou pod vedením Jarmily Klokočníkové. Na programu jsou vánoční písně, pastorely a skladby různých hudebních období. Předvánoční čas bývá nakloněn dětským vystoupením. Koncert v kostele v Krásné nám ukáže, co vše děti z našeho regionu dokáží představit při odborném vedení zkušených hudebních pedagogů.
16:30 „Rorate coeli desuper“ (Rosu dejte, nebesa, shůry) Bohoslužba s českými zpěvy pro dobu Adventu s poděkováním za požehnaný rok 2019 na Kittelovsku.
Roráty (z latinského rorate „rosu dejte“) představují specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní. Typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí, nemají v evropské kultuře obdobu. Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. Panovník zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, a to zvláště v prostředí utrakvistickém. Dosáhla svého vrcholu v 16. století. Rorátní zpěv provozovala zvláště literátská bratrstva. Rušení bratrstev za josefínských reforem roku 1783 znamená také úpadek rorátů jako takových. Od 20. století až do současné doby probíhají snahy alespoň o částečnou obnovu tradice rorátů. Tento hudební a duchovní zážitek je tak možno zažít při bohoslužbě na závěr celé akce. Zpěvníky pro společné zpívání budou k dispozici.
TZ/Jan Sedlák