Bedřichovu se nelíbí podmínky spolupráce navržené developery ohledně provozu skiareálu
Bedřichov v Jizerských horách odmítl podmínky dvou developerů ke spolupráci na zachování dalšího provozu skiareálu. Developeři vlastní podstatnou část pozemků v lyžařském areálu, jeden chce směnu pozemků, druhý změnu územního plánu. Jednání tím ale nekončí, jako mediátor k nim bude přizvána konzultantská firma KPMG, která už loni pro obec vytvořila analýzu zaměřenou na budoucnost skiareálu. Na webu obce o tom informoval starosta Bedřichova Petr Holub.
Nejistota ohledně dalšího fungování skiareálu v Bedřichově se 4,5 kilometru sjezdovek a sedmi vleky panuje kvůli tomu, že se ztrátové středisko rozhodl opustit jeho dlouholetý provozovatel TJ Bižuterie. Vlastníků pozemků ve skiareálu je více, a to včetně obce. Mezi nejvýznamnější patří společnosti Bioshop a Niseko, s nimiž právě obec jedná o budoucnosti lyžařského areálu.
Bioshop chce od obce změnu územního plánu, aby své pozemky o výměře přes 1,6 hektaru mohl využít pro výstavbu 11 rodinných domů či chalup. Výměnou za to nabízí, že na obec převede téměř 5,5 hektaru pozemků v areálu, z čehož zhruba polovinu vlastní a o odkupu zbývajících jedná. Navíc by obci v pěti ročních splátkách Bioshop poskytl tři miliony korun na vybudování zázemí pro letní provoz.
Niseko nabízí obci, že na ni převede všechny své nestavební pozemky v areálu v odhadované hodnotě asi 25 milionů korun, vybuduje na nich moderní stanici vleků se zázemím, čtyřsedačkovou lanovku a bude deset let garantovat provoz skiareálu. Za to chce od obce pozemky "U Vodojemu" v hodnotě 35 milionů korun a navíc závazek, že na dalších deset let obec pronajme za jednu korunu provozovateli střediska své pozemky ve skiareálu i přilehlé parkoviště.
Nabízené podmínky se ale vedení obce nelíbí. "Zastupitelé se dvakrát sešli na interní poradě, kde se shodli, že v současné době není vůle u většiny z nich hlasovat pro navrhovanou změnu územního plánu (dle návrhu Bioshopu) ani pro směnu pozemků (dle návrhu Niseko)," uvedl na webu obce starosta.
Podle něj se rozhodli pokračovat ve spolupráci s konzultantskou společností KPMG. "S cílem vytvoření reálného a udržitelného provozního modelu lyžařského areálu včetně definování konkrétních investic rozvoje areálu v čase. Společnost KPMG bude také mediátorem mezi jednotlivými zainteresovanými subjekty, s cílem pokusit se zajistit kompromisní shodu jejich úvah a záměrů. Časový horizont pro výstup je dohodnut na šest až osm týdnů," dodal Holub.
čtk