Do obnovy radnice investovali v Jablonci od roku 2011 bezmála sto milionů korun
Bezmála sto milionů korun investovali od roku 2011 v Jablonci nad Nisou do obnovy funkcionalistické radnice, která letos slaví 90 let od svého zprovoznění. V těchto dnech skončily práce na obnově kanceláře primátora, která se na základě dobových fotografií vrátila do původní podoby ze 30. let minulého století, ve věži také vybudovali ukázkovou kancelář úředníka s původním nábytkem. Veřejnosti se budova otevře při Dni evropského dědictví v sobotu 16. září, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Retrokanceláří ve věži chtějí podle tajemníka Marka Řeháčka oslavit práci úředníků, kteří v budově 90 let slouží veřejným zájmům. "Podařilo se nám najít spoustu původních artefaktů, které se v budově různě zachovaly a sloužily už od těch 30. let. Máme tady původní psací stroj, máme tam psací stůl a úřední skříň, doplnili jsme to o dobové artefakty, aby veřejnost mohla vidět, jak se ještě poměrně nedávno úřadovalo," doplnil tajemník.
Radnice v Jablonci je významnou stavbou československé meziválečné architektury a je nejvýznamnější a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. "Město v listopadu 1928 vyhlásilo na stavbu architektonickou soutěž, do které se přihlásilo neuvěřitelných 177 architektů a kolektivů z celé střední Evropy. Porota tehdy nevybrala vítěze, druhý v pořadí však byl návrh libereckého architekta Wintera, který se pak realizoval," řekl Řeháček. Město tehdy za stavbu dalo 22 milionů korun, v dnešních cenách by to podle něj bylo přes miliardu korun.
Budova radnice se postupně vrací do podoby, jakou měla ve 30. letech, opravený je plášť budovy včetně oken a věže, nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály. "Odstranili jsme novodobé umakartové obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky," poznamenal Řeháček. Sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, pod obložením ale objevili dělníci například původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Umakart ze 70. let skrýval například také původní oválný stůl sálu 201.
Ne všechno se ale v budově zachovalo, chybějící prvky, jako jsou stoly nebo židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Vestibul radnice zdobí lampy podle původních architektových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze. "Máme velkou ambici upravit prostory obřadní síně, která je poplatná úpravám z 90. let. Rádi bychom ji vrátili do designu 30. let, je to trochu problém, protože tehdy tam byla restaurace, dochovala se ale dokumentace i fotografie, takže myslím, že se tím lze inspirovat," řekl tajemník.
Vedení města usiluje o zařazení radnice na seznam národních kulturních památek. Pro návštěvníky, kteří v sobotu 16. září radnici navštíví a vystoupají na věž, připravili pamětní razítko. "Sestává z originálu historického česko-německého razítka z doby vzniku radnice a je tam také faksimile podpisu tvůrce radnice architekta Karla Wintera," dodal Řeháček. U příležitosti Dne evropského dědictví se veřejnosti kromě radnice v Jablonci otevře i dalších 17 objektů včetně kostelů, obnovené rozhledny Petřín nebo Kantorovy vily.
čtk