Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Druhý rok Peerů ve městě: Projekt se zaměřuje na nudící se mládež, jejímž rajonem je ulice

31. 08. 2024 | 16:37

Peer program zahájil druhý rok svého působení v ulicích Jablonce nad Nisou. Projekt, který realizuje jablonecká pobočka Diakonie, se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží, jež tráví svůj volný čas na veřejných prostranstvích. Peer pracovníci, většinou mladí lidé, jsou snadno rozpoznatelní díky modrobílým odznakům Diakonie.
 

dítěPes
ilustrační foto

„Cílem programu je aktivně oslovovat děti a mládež, které se zjevně nudí nebo nemají dostatečné možnosti pro smysluplné trávení volného času. Pracovníci se pohybují v parcích, na náměstích a v okolí ubytoven, kde děti často tráví čas kvůli nevyhovujícím podmínkám doma. Peeři jim nabízejí zdravé a rozvojové aktivity, jako jsou sportovní hry, zábavné aktivity, možnost rozhovoru či podpory,“ objasňuje Peer program Michaela Albrechtová, ředitelka jabloneckého střediska Diakonie.

V letních měsících se pracovníci pohybují v terénu až do večerních hodin a denně se setkávají s desítkami dětí a mladých lidí. „Díky jejich přátelskému přístupu, založeném na vztahu vrstevníků, se daří budovat důvěru a fungovat jako starší kamarádi, na které se děti a mládež mohou obrátit,“ připomíná jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová. Podle ní Peeři nejenže organizují zábavné činnosti, ale také pomáhají řešit problémy, poskytují důležité informace a odrazují děti od nebezpečného chování. „Peer program plně podporuje statutární město Jablonec nad Nisou a přispívá tak k prevenci rizikového chování a podporuje pozitivní rozvoj dětí a mládeže ve městě,“ doplňuje Hamplová.

„Za první rok fungování projektu navázali pracovníci kontakt s přibližně 300 dětmi a mladými lidmi, včetně těch, kteří běžně nenavštěvují nízkoprahové zařízení Kruháč,“ uzavírá Albrechtová.

JN/Jana Fričová