Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonec požádá kraj o půl milionu na sdílená kola. Zavládl optimismus - za 18 dnů si nextbike půjčilo přes 1400 lidí

20. 06. 2023 | 12:05

AKTUALIZOVÁNO: O sdílená kola je v Jablonci nad Nisou zájem, město je zavedlo od června a k dispozici jsou na 24 stanovištích, do budoucna město počítá s rozšířením. Kolo si denně půjčí v průměru 160 lidí, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. "Jablonec od 1. června nabízí na 24 stanovištích 100 kol, která si za 18 dnů vypůjčilo více jak 1400 lidí," uvedla v tiskové zprávě.

nextbikeTOP
Foto je z www.nextbikeczech.com. Pro média je fotogalerie volně k dispozici.

O nextbike:

Majitelé do toho šlápli v roce 2018, když koupili licenci nextbike a začali objíždět  radnice s argumenty pro podporu sdílené mobility.

Postupně se jim podařilo obsadit pozici největšího českého bikesharingu, který čítá 32 měst a flotilu přes sedm tisíc městských a elektro kol. Nextbikeři už svými jízdami ušetřili ovzduší přes 1301 tun CO2, čímž pro představu ušetřili rok práce přes 16 000 stromů. Zdroj: www.nextbikeczech.com

Projekt letos město přijde na 1,3 milionu korun, radnice ale připravuje žádost o dotaci z nového programu Libereckého kraje, žádat chce o půl milionu korun.

Nový program na Podporu městské mobility formou sdílených kol vyhlásil kraj na konci března, k dispozici jsou v něm tři miliony korun. "Program je zaměřený na poskytnutí alternativy vůči automobilové dopravě, zvýšení dostupnosti cyklodopravy v obcích, podporu zdravého životního stylu a ekologické dopravy a na zajištění prvních 15 minut jízdy zdarma," doplnila vedoucí oddělení dotací města Iveta Habadová. Města mohou z programu dostat od 10.000 korun do půl milionu.

V Jablonci jsou sdílená kola k dispozici od začátku června, po městě je rozmístěna stovka kol. "Jde o pilotní projekt, jehož cílem je snížit individuální automobilovou dopravu. Provozovatel, společnost Nextbike Czech Republic, poskytne městu výstupní analýzy o nejčastějších trasách, počtu uživatelů, trendech chování, ujetých kilometrech a podobně. Na základě těchto údajů se pak rozhodneme, jak dál budovat cykloinfrastrukturu města a jeho okolí," řekla náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).

Stanoviště s koly lidé najdou lidé například u obchodní akademie v centru města, OC Central, u kruhového objezdu v Jabloneckých Pasekách, na Dolním náměstí, u autobusového nádraží, také u bazénu nebo u Gymnázia U Balvanu nedaleko vlakového nádraží. "Chceme také oslovit firmy v průmyslovém areálu, jestli by si jedno stanoviště a dvě tři kola nezaplatily ze svého, aby se ta síť zahustila, a aby podpořily své zaměstnance v tom, aby jezdili do práce na kole," dodala.

Už se těšíme na fotografie sdílených kol v jabloneckých reáliích. V Praze jim to sluší. Foto z www.nextbikeczech.com

V Česku využívají sdílená kola desítky měst, třeba v Turnově nebo Novém Boru ale od záměru kvůli nezájmu lidí odstoupili. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jde o pilotní projekt, do budoucna kraj počítá s jeho napojením na nový odbavovací systém veřejné dopravy. "Cílem je usnadnit cestování, a to zejména tím, že lidé mohou po vystoupení z vlaku či autobusu pokračovat dál na kolech," řekl již dříve ČTK Půta. O dotace z krajského programu na sdílená kola mohou města žádat do konce června.

čtk