Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonec sbíral inspiraci pro svůj projekt „Křišťálového ostrova“ ve sklárně Pačinek Glass

13. 08. 2021 | 5:05

Jak se stát reprezentativní destinací pro turisty přijíždějící za sklem a bižuterií do Křišťálového údolí? Na to má vedení města Jablonec nad Nisou konkrétní plán v podobě projektu „Křišťálového ostrova“.

pačinek dílna Pačinek
Foto: JN

Projekt je založen na myšlence propojit Muzeum skla a bižuterie s areálem Eurocentra a jeho výstavními pavilony a vytvořit tak pomyslný “bižuterní ostrov“, který by turistům poskytl komplexní a nezapomenutelný zážitek. Přípravami projektu „Křišťálového ostrova“ byla už před časem pověřena pracovní skupina jabloneckého magistrátu pod vedením náměstka primátora pro humanitní oblast Davida Mánka. Ten se svými kolegy sbíral inspiraci a zkušenosti v nedalekých Kunraticích u Cvikova.

„Projekt Křišťálového ostrova je samozřejmě stále velmi živý, promýšlíme způsoby a možnosti, jak přispět k popularizaci jablonecké bižuterie a skla. I proto jsme se vydali do sklárny Pačinek Glass založené Jiřím Pačinkem, jedním z našich nejvěhlasnějších současných uměleckých sklářů,“ prozrazuje David Mánek a dovává: „Aktivita pana Pačinka a jeho spolupráce s obcí a dalšími subjekty je pro nás velmi inspirující. Z pozice návštěvníka vidět na vlastní oči a možnost vyzkoušet si uměleckou sklářskou výrobu je prostě zážitek. My jsme měli navíc štěstí na nečekané setkání se světoznámou návrhářkou Blankou Matragi a pozorovat, jak pod rukama samotného pana Pačinka vzniká jí navržený skleněný umělecký skvost – krásná květina.“

Unikátním zážitkem je i návštěva místního Kostela Povýšení svatého Kříže. Spoluprací uměleckého skláře Jiřího Pačinka s obcí Kunratice u Cvikova a Římskokatolickou farností ve Cvikově byl kostel přetvořen v „Křišťálový chrám“. Od roku 2020 jsou zde umístěny křišťálové artefakty z dílny Jiřího Pačinka, Blanky Matragi nebo Bořka Šípka. Dominantou je úchvatný křišťálový anděl. V podobném duchu je koncipována i místní zahrada, která je doplněna krásnými sklářskými výrobky.

Foto: JN„Šlo o inspirativní cestu, která nám ukázala některé možnosti,“ prozrazuje Mánek a doplňuje, že i Jablonec připravuje řadu významných akcí, kterými chce doma i v zahraničí popularizovat a turisticky zatraktivňovat fenomén jablonecké sklářské a bižuterní výroby.

Projekt „Křišťálového ostrova“ by měl být připravený k realizaci v polovině roku 2022. Po získání energetického auditu budov, na kterém se v současnosti pracuje, budou následně činěny kroky v rámci projektových příprav. Nedávné vyplavení výstavních pavilonů Eurocentra totiž ukázalo, že technický stav budov není ideální. Právě proto je důležité hledat cestu k případné rekonstrukci a efektivnímu využití výstavních pavilonů, mj. i pro projekty na podporu cestovního ruchu.

„Křišťálové údolí“ je projekt Libereckého kraje, který má za cíl posílit turistický věhlas unikátního území sklářů od Kamenického Šenova přes Nový Bor, Liberec a Jablonec nad Nisou až do Harrachova a Železného Brodu.

JN/Jana Fričová