Jablonecká nemocnice má status centra vysoce specializované chirurgie pro oblast karcinomu rekta
Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou se nově zařadila mezi centra poskytující vysoce specializovanou chirurgickou péči pro oblast karcinomu rekta. Za nemocnici o tom v tiskové zprávě informovala Barbora Fischerová. V celé zemi je takových center 25, v Libereckém kraji tento statut má už jen nemocnice v Liberci.
"Zisk statusu znamená, že naše pracoviště splňuje nejvyšší standardy péče o pacienty s karcinomem rekta. Nemocní mají jistotu, že je bude operovat zkušený tým chirurgů, kteří dokážou řešit všechny případné komplikace," řekl primář chirurgického oddělení jablonecké nemocnice Michael Man.
Jedním z kritérií pro získání statutu specializovaného centra byl počet odvedených operací. Za poslední rok v jablonecké nemocnici provedli téměř 30 zákroků tohoto typu. Oddělení také muselo prokázat, že má k dispozici vysoce moderní vybavení. V Jablonci nádory konečníku zpravidla odstraňují laparoskopicky. "Je to technika, která nám umožňuje operovat velmi blízko svěrače. Ještě před 20 lety se tyto nádory řešily tak, že lékaři odstranili celý konečník. Dnes se snažíme jeho funkci co nejvíce zachovat. Pacienti snáší nemoc lépe, když mají nadále umožněn fyziologický odchod stolice a nemusejí si zvykat na trvalý střevní vývod," dodal Man.
Pokud se toto onemocnění podaří zachytit včas, pacienti mají vysokou šanci na úplné vyléčení. "Bohužel značná část nemocných se k nám dostává až v pokročilejších stadiích nemoci, kdy pravděpodobnost přežití rychle klesá," uvedla primářka onkologického oddělení v jablonecké nemocnici Marta Kučerová. Zásadní podle ní je, aby lidé nezanedbávali prevenci. Osoby starší 50 let mají při pravidelné prohlídce u praktického lékaře nárok na vyšetření okultního krvácení, které se provádí ze vzorku stolice. Od 50 let pak mohou lidé také každých deset let podstoupit preventivní kolonoskopii, která je hrazena ze zdravotního pojištění.
Krev ve stolici je ale pouze jedním z příznaků rakoviny konečníku. "Zpozornět by lidé měli i tehdy, pokud je dlouhodobě pobolívá v podbřišku, mají nepravidelnou stolici, výrazně hubnou nebo například trpí nechutenstvím," řekla primářka. Toto onemocnění nejčastěji postihuje lidi starší 50 let, výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti. Kromě věku hraje roli také genetika nebo životní styl. "Kdyby lidé přestali ve velkém konzumovat uzeniny, červené maso, pít pivo a kouřit, výskyt kolorektálního karcinomu by se výrazně snížil,“ dodala Kučerová. Kolorektální karcinom, tedy nádor tlustého střeva a konečníku, patří mezi nejčastější zhoubné nádory.
čtk