Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonecká radnice změnila tržní řád, získá větší pravomoc i pro postihování zákazu podomního prodeje

07. 02. 2024 | 10:19

Jablonečtí radní schválili změnu nařízení o Tržním řádu. Změna spočívá v rozšíření definice pojmu „prodejce“. Rozšíření dává větší pravomoc zejména pro postihování zákazu podomního prodeje. 

trh
Ilustrační foto

„Předmětem změny tržního řádu je změna definice pojmu „prodejce“, který se výkladově rozšiřuje. Současná definice pojmu, tedy uskutečňování prodeje vlastním jménem, není dostatečná pro účinné praktické postihování zejména v rámci zákazu podomního prodeje. Nová definice pojmu „prodejce“ rozšiřuje výklad na konkrétního prodejce bez ohledu na to, zda tak činí vlastním jménem na svůj účet, vlastním jménem na účet třetí osoby či jménem třetí osoby na její účet,“ vysvětluje Jiří Kučera, vedoucí oddělení právního a veřejných zakázek jabloneckého magistrátu.

Změna nařízení – Tržní řád tak rozšiřuje možnosti městské policie a správního orgánu zasáhnout proti pochybným podomním prodejcům, nabízejících zejména různé služby typu „výhodných“ nabídek těsnění oken a dveří v bytech, pojistných, finančních a dalších služeb, popř. nabízení zboží pochybného původu formou podomního a pochůzkového prodeje.

Kupříkladu v sobotu 3. února převzal dispečink Městské policie Jablonec nad Nisou oznámení, že se na parkovišti u OBI v jablonecké Želivského ulici pohybuje dvojice mužů, která nabízí nářadí. Operační na udané místo namířil kameru Městského kamerového a dohlížecího systému (MKDS) a povedenou dvojici zachytil. Než však hlídka na parkoviště dorazila, byli muži pryč.

V Jablonci nad Nisou jsou od roku 2022 zakázané i některé formy prodeje zboží nebo poskytovaných služeb v energetických odvětvích. „Na území Jablonce je zakázaná činnost tzv. energošmejdů, kteří využívají moment překvapení, cílí většinou na bezbranné seniory a uzavírají pro ně nevýhodné smlouvy na odběr energií,“ konstatuje jablonecký primátor Miloš Vele.

JN/Jana Fričová