Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonecké muzeum vystavuje cyklus osobností, které ze skla vytváří František Janák

19. 05. 2024 | 10:19

Muzeum v Jablonci nad Nisou vystavuje cyklus portrétů osobností, které ze skla vytváří František Janák. Patří mezi hlavní exponáty aktuální výstavy v atypické skleněné přístavbě muzea, na níž kromě Janáka svoji tvorbu prezentují další dvě výtvarnice - Janákova manželka Martina Janáková a Alena Matějka. ČTK to řekl kurátor výstavy Petr Nový.

muzeum jablonec fb msb 441202959 957840266347993 5414719402012225355 n
Foto - zdroj: Facebook/Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Každý z vystavujících autorů se prezentuje odlišným způsobem. Asi největší část výstavy nazvané Soulad patří Janákovu cyklu portrétů lidí ze světa historie a kultury. Obvykle představuje jednu či dvě, v muzeu v Jablonci jich má 11.

"Tady jsou minimálně tři čtvrtiny toho, co v rámci portrétů za poslední dekádu vytvořil," uvedl Nový. Na výstavě tak mohou návštěvníci vidět jak portréty světově známých osobností, jako byli Karel IV., Rudolf II., Tomáš Garrigue Masaryk, Winston Churchill či Wolfgang Amadeus Mozart, tak také třeba básníka Bohuslava Reynka nebo výtvarného kritika Sergeje Machonina. Skleněné portréty tvoří Janák technikou tavené plastiky. "To znamená negativně vytvořený portrét v sádrové formě je otištěný do skla a tavený ve specifické sklářské peci," dodal kurátor.

Z taveného skla jsou i díla Martiny Janákové, výsledek je ale jiný, než jakým se prezentuje její manžel. "Kdybychom se bavili o rané fázi její tvorby, protože ona nepracuje zas tak dlouho ve skle, dříve se realizovala v keramice, tak ty práce podobné byly. Ale čím déle se tomu věnuje, čím jistější si je, jak v modelaci, tak v tématech, tak dnes je to již zcela osobitý tvůrce, který by u nás mohl vystavovat zcela sám," uvedl Nový. Jak naznačuje výstava, tvorba Janákové je velmi pestrá. "Vybíral jsem jak ukázku děl figurálních, tak velmi příběhových a také takové rekonstrukce různých dějů jako je třeba fosilie," dodal Nový.

Z tvorby Aleny Matějky vybral kurátor hlavně tu část, kterou se proslavila ve světě. "A to je velmi netradiční kombinace velmi elegantních tvarů z tavené plastiky s něčím, co by vás nenapadlo," uvedl kurátor. Na výstavě jsou to zátiší s vycpanými zvířaty, která vyprávějí příběhy. "Třeba straka sedí na pštrosím vejci. Nebo potkan s myšičkou jsou David s Goliášem, protože myšička má v ruce prak. A potom tu máme i známou píseň Michaela Jacksona o tom, že je jedno, jakou barvu kůže máte, kde můžete obdivovat krtka albína," dodal Nový.

čtk