Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mladí dokumentaristé z Jablonecka zachycují už třetím rokem osudy pamětníků 20. století

29. 06. 2021 | 5:41

Ani náročný školní rok 2020/21 v době pandemie, zavřené školy, distanční výuka, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Jablonce nad Nisou a tří okolních obcí v zaznamenávání neobyčejných vyprávění pamětníků 20. století. Díky žákovským a studentským reportážím zpracovaným v projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na deset jedinečných životních osudů zdejšího kraje. Stanou se tak součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

Siegfried Weiss 2-933-1024x768
Siegfried Weiss, zdroj: www.pribehynasichsousedu.cz

Závěrečná prezentace reportáží mladých dokumentaristů proběhne na Letní scéně před Muzeem skla a bižuterie 29. června 2021 od 16h.

Letos se do dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na deset týmů z jabloneckých škol a gymnázia, a nyní i nově ze tří dalších okolních obcí: z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Janova nad Nisou a Pěnčína. V této době komplikovaných studijních i nahrávacích podmínek se projektu zúčastnilo celkem 38 dětí a 7 učitelů ze ZŠ Antonína Bratršovského, ZŠ Pivovarská, ZŠ Na Šumavě, ZŠ Janov, ZŠ Rychnov u Jablonce n/N, ZŠ Pěnčín a z Gymnázia Dr. Antona Randy. Podařilo se oslovit deset pamětníků z Jablonce, Liberce, Sněhova nebo Horního Maxova. Děti se jich vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, válku, dobu kolem odsunu německého obyvatelstva, poválečné pohraničí, na možnosti studia za dob komunismu, srpen 1968 nebo na sametovou revoluci a v mnoha případech i na současný společensko-politický vývoj. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vzniklo sedm rozhlasových reportáží a tři videoreportáže.

Školy se programu mohly zúčastnit díky podpoře města Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pěnčín, libereckého Kraje a v neposlední řadě také díky našim sponzorům, kterými už tradičně jsou Nadace JABLOTRON a Česká mincovna.

Studenti a žáci zpovídali například známého fotografa a autora krásných publikací o Jizerských horách pana Sigfrieda Weisse, jenž má německé kořeny, ovšem odsun se mu naštěstí vyhnul, paní Margitu Hanischovou, taktéž německého původu, jejíž matka měla už připravené bedny, kdyby je někdo chtěl do odsunu nahnat, pana Františka Vízka, který místo svého učitelského postu za komunismu skončil v kamenolomu, ovšem po sametové revoluci byl rehabilitován a dostal se až do vrcholné politiky, či pana Petra Karmazína, který byl v den okupace sovětskými vojsky na náměstí v Liberci svědkem, jak tanky najely do podloubí.

Letošní Příběhy našich sousedů v sobě spojují skutečně silné osudy našich místních obyvatel, o kterých většinou ani nejbližší okolí netuší, čím si během bouřlivých událostí 20. století prošli.

V rámci slavnostního odpoledne zasedne odborná porota ve složení Marek Řeháček (historik), Lucie Fürstová (novinářka), Zdeněk Zoubek (pedagog), kteří posoudí zpracovaní dokumentárních reportáží žáků a studentů a současně i jednotlivé prezentace před publikem. Následně je čeká nelehký úkol vybrat tři vítězné týmy.

Celé odpoledne bude moderovat herec Ladislav Hampl.

Připojte se k nám v úterý 29. června a vyslechněte si jedinečné reportáže mladých dokumentaristů i bezprostřední dojmy žáků a učitelů z natáčení. Více o formátu závěrečné prezentace na FB stránkách Příběhy našich sousedů.

TZ