Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na digitalizaci sbírek získalo muzeum dotaci přes 1,5 milionu korun z Národního plánu obnovy

21. 07. 2025 | 10:17

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou bude digitalizovat dvě své sbírky, jež označuje za mimořádné. Následně je bezplatně zpřístupní na internetu. První je kolekce téměř 3000 skleněných negativů z let 1930 až 1937 z fotoateliéru Rössler, který patřil mezi renomované jablonecké portrétisty.

JNmuzeumStavbaroku
archivní foto MSB Artur Irma

Druhou je 600 svazků nabídkových vzorníků a účetní a obchodní dokumentace jabloneckých exportních domů z období 20. až 40. let minulého století. ČTK o tom informovala ředitelka muzea Milada Valečková.

"V obou případech se jedná o celky, které jsou z velké části velmi citlivé na manipulaci a jejich digitalizace vyžaduje využití specifických technologií. Protože jimi nedisponujeme, zvolili jsme externí dodavatelské řešení. Získané výsledky následně budeme moci zpřístupnit v nejvyšší možné kvalitě," dodala Valečková.

Na digitalizaci obou sbírek získalo muzeum dotaci přes 1,5 milionu korun z Národního plánu obnovy. Jejich digitalizovanou podobu zveřejní ve své volně přístupné on-line databázi, kterou postupně rozšiřuje. "Vznikla v roce 2023 jako výsledek vědeckovýzkumné činnosti muzea, a to v plnohodnotné české a anglické jazykové verzi. Její uživatelé se připojují nejen z České republiky a evropských států, ale také z USA nebo Nového Zélandu," uvedl hlavní kurátor jabloneckého muzea Petr Nový.

V současné době veřejná databáze obsahuje téměř 7000 sbírkových předmětů z osmi podsbírek jabloneckého muzea. Zájemci si tak mohou například prohlédnout kolekci riedelovského skla, unikátní vánoční ozdoby, medaile či knoflíky ze sbírky Waldes, která dokumentuje zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi.

čtk