Památkově hráněná sokolovna v Jablonci použije dotaci na obnovu výmaleb a elektroinstalace
Liberecký kraj přispěl půl milionem korun na obnovu památkově chráněné sokolovny v Jablonci nad Nisou. Peníze Sokol použije na obnovu výmaleb a elektroinstalace, řekla ČTK náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Peníze pro Sokol schválili krajští zastupitelé už počátkem letošního roku při dělení loňského hospodářského výsledku kraje, původně byly ale určené na obnovu fasády.
"Došlo tam ke změně, protože se nepodařilo vysoutěžit dodavatele, ale vzhledem k rozsahu toho objektu a věcí, které tam je potřeba obnovit, jsme se dohodli na tom, že to bude na výmalby a obnovu elektroinstalace v novorenesanční sokolovně," doplnila Vinklátová. Celkový rozpočet prací přesahuje 1,032 milionu korun, dotace kraje tak náklady pokryje z méně než poloviny. Nejde přitom o první dotaci na obnovu cenné památky, v minulých letech dal kraj na jabloneckou sokolovnu bezmála 900.000 korun.
Sokolovna na okraji Tyršových sadů v Jablonci byla postavena v letech 1897–1898, honosná novorenesanční budova se řadí k dominantám města a v minulosti patřil její sál k největším v Čechách. "Je to cenná budova," řekla Vinklátová a odmítla spekulace, že by podpora souvisela s tím, že novou radní pro školství, mládež, tělovýchovu a sport je právě starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická (Starostové pro Liberecký kraj). "Dotaci zastupitelstvo schválilo už počátkem roku," dodala náměstkyně.
Podpora z Libereckého kraje není jediná, sokolové v Jablonci se snaží vrátit do památkově chráněné budovy kulturní a společenský život a získali na to 6,5 milionu korun také z takzvaných norských fondů. Díky projektu vznikl i netradiční víceúčelový sál v suterénu, kde stoly a židle doplňuje gymnastické náčiní jako medicinbaly, kladina, odrazový můstek nebo žíněnky. Podle Skalické tam původně byla restaurace, později gymnastická tělocvična, hrál se tam i bowling a nějaký čas tam byla dětská herna.
Liberecký kraj podpořil za posledních osm let v individuálních dotacích 86 projektů na obnovu památek, na které rozdělil přes 74 milionů korun. Jen v letošním roce bylo na obnovu památek rozděleno z krajského dotačního programu 22 milionů korun a dalších 18 milionů na individuálních dotacích. Mezi památky, na jejichž obnovu kraj v rámci individuálních dotací přispěl, patří třeba areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem nebo areál bývalé sušárny chmele v Dubé na Českolipsku.
čtk