Sekretariát primátora se dočká faceliftu, prostory se za půl milionu vrátí do doby architekta Karla Wintera
Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově interiérů radnice, která je od července národní kulturní památkou. Po rekonstrukci kanceláře primátora a jeho zasedací místnosti teď přeměna čeká také sekretariát. Náklady překročí půl milionu korun a město je zaplatí ze svého, práce by měly začít v září, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Po dobu rekonstrukce se pracovnice sekretariátu přestěhují do sousední zasedací místnosti primátora.
Radnici v Jablonci postavili v letech 1931 až 1933, je významnou stavbou československé meziválečné architektury a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. "Tím, že je radnice zapsaná na seznam národních kulturních památek, museli všechny změny schvalovat krajští památkáři. Musím říci, že k našemu projektu neměli zásadní výhrady, naopak město pochválili, že veškeré části obnovy Winterovy budovy probíhají citlivě," doplnil tajemník magistrátu Marek Řeháček.
Plánovaná obnova sekretariátu primátora zahrnuje kompletní renovaci včetně výměny dožilých parket a kuchyňky, která vykazuje značné množství závad. Součástí rekonstrukce je výměna spotřebičů, oprava nábytku nebo zázemí pro návštěvy. Zmizí umývací koutek za pracovním stolem asistentky, kde vznikne úložný prostor. Místnost dostane novou elektroinstalaci a osvětlení. "Nový nátěr dostanou okna a obnovu završí nová výmalba," dodala Fričová.
Opravou sekretariátu bude podle Řeháčka dokončena obnova primátorského křídla. "V rámci radnice ale máme připravené ještě další projekty," poznamenal tajemník. Kromě jiného čeká renovace vstupní dveře do budovy a také balkon nad vchodem, který chce magistrát zpřístupnit. Náklady odhadli projektanti na 25 milionů korun, zhruba 14 milionů žádá město z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Přestože radnice loni oslavila 90 let svého zprovoznění, potřebám podle tajemníka do dneška maximálně vyhovuje. "Pro veřejnost jsou chodby, které vlastně obkružují celý půdorys. Úředníci mají ještě vlastní průchod, pokud to nebylo někde přepaženo nebo zaslepeno, takže jsou ty provozy oddělené. Koncept se osvědčil i dnes, v době úspor energií. Doba, která uplynula od stavby, se vlastně na užitných vlastnostech radnice téměř neprojevila," dodal Řeháček.
čtk