Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Skleněnou plastiku z radnice v Jablonci získá syn známých sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové

18. 12. 2020 | 12:26

Skleněnou mozaiku z dílny dvojice sklářských výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové získá od Jablonce do trvalé zápůjčky jejich syn Jaroslav Zahradník. V minulosti zdobila obřadní síň radnice. Po restaurování by měla být znovu vystavena. Zřejmě v Železném Brodě, řekla dnes novinářům mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

jablonec saljabloneckaradnice1 menší
Ilustrační foto, Artur Irma

Dílo známých výtvarníků bylo v jablonecké obřadní síni od 70. let minulého století až do její přestavby zhruba o 20 let později. "Jde o skleněnou vertikální sloupovou mozaiku a skleněnou plastiku," uvedl tajemník úřadu Marek Řeháček. Město podle něj nemá pro dílo v interiéru radnice žádné vhodné využití. "Hledali jsme důstojný prostor, kam jej umístit," dodal.

Část bývalé výzdoby z obřadní síně má za jednu korunu pronajaté už od roku 2002 místní muzeum. Radnice mu i proto nabídla také tuto skleněnou stěnu o rozměrech zhruba tři krát osm metrů poskládanou z barevných cihel. Muzeum to odmítlo, neboť pro plastiku nemá vhodný prostor. Radnice následně oslovila Zahradníka, který je společně se svými sourozenci správcem odkazu výtvarného díla známých výtvarníků. "Projevil ochotu od nás mozaiku i plastiku převzít do trvalé zápůjčky, postarat se o další vhodné umělecké zpracování do nové podoby a najít dílu důstojné umístění," dodal tajemník radnice. Už dříve Řeháček uvedl, že mozaika je rozebraná na ty nejmenší možné části a neví se, zda je kompletní.

Dvojice Libenský - Brychtová významně přispěla k vývoji moderního uměleckého skla. Z jejich dílny pochází například vitráž v oknech kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta nebo plastiky v interiéru hotelu a vysílače na Ještědu. Jejich díla vystavovala řada zahraničních galerií a dnes patří mezi nejdražší a nejvyhledávanější autory i na světovém trhu. Jejich skleněná plastika Křížová hlava z 80. let se před třemi lety v aukci Dorothea v Praze prodala za 1,56 milionu korun.

čtk