Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stát ve sporu s Harrachovem ustoupil, tržní nájemné za bydlení na Klondajku po obyvatelích už nechce

23. 10. 2023 | 12:22

AKTUALIZOVÁNO: Nájemníkům dvou domů v krkonošském Harrachově, které patří státu, už nehrozí násobné navýšení nájmů na úroveň tržního. Stoupne jim o 20 procent. Město zároveň přislíbilo, že stáhne žalobu na stát, aby zbouralo oba domy, které stojí na jeho pozemcích.

harrachov dumharrachov1
archivní foto Artur Irma

Novináře dnes o výsledku dohody s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) informoval starosta Harrachova Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) a následně ČTK potvrdila mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který celou tu kauzu převzal, včetně majetku, včetně těch bytových domů, tak po právním posouzení jejich právního oddělení uznal naši právní argumentaci, že nájemní smlouvy jsou vydržené. To znamená v překladu, že platí smlouvy z roku 2010 tak, jak jsme tvrdili od samého počátku, akorát s tím, že jsme se dohodli, že bude nájemníkům navýšeno nájemné o 20 procent tak, jak umožňuje zákon každé tři roky," řekl Vašíček.

Tesařová uvedla, že postupovali podle paragrafu 2238 občanského zákoníku. "Který stanoví, že užívá-li nájemce byt po dobu tří let v dobré víře, že nájem je po právu, považuje se nájemní smlouva za řádně uzavřenou," dodala.

Jde o dva bytové domy s 15 byty v části zvané Klondajk, postavené zhruba před 30 lety pro místní skláře. Státu oba domy předloni přiřknul soud po několikaletém sporu s městem, jenž souvisel s vypořádáním závazků po privatizaci Crystalexu z 90. let minulého století. Stát zastupovaný ministerstvem financí (MF) před rokem nájemníkům předložil nové smlouvy s výrazně vyšším nájemným, na což odmítali přistoupit. V bytech žijí senioři, invalidní důchodci či samoživitelky. Argumentovali tím, že by trojnásobně až pětinásobně vyšší nájemné nebyli schopní platit.

Nový návrh považují za akceptovatelný. "Všechno se zdražuje, takže to navýšení je přijatelné," řekla dnes novinářům jedna z nájemnic, Marie Nováková. Této seniorce hrozilo zvýšení nájemného z téměř 7000 zhruba na 21.000 korun. Další z nájemníků, Michal Choma, řekl, že cítí úlevu, že po nich stát nebude zpětně vymáhat peníze na "nezaplaceném" nájemném. Tím, že obyvatelé obou domů nadále platili nájemné v původní výši, MF u nich evidovalo dluh. I Choma je s navýšením nájmu o pětinu spokojený. "To jsem i já prosazoval, že mají nárok jedině o 20 procent," dodal.

Obavu z budoucnosti ale nájemnící stále mají, pokud stát skutečně oba domy prodá, jak již dříve zamýšlel. Podle znaleckého posudku mají hodnotu přes 100 milionů Kč, což vychází skoro sedm milionů na byt. Starosta Harrachova nevěří, že stát pro ně najde za takovou cenu kupce. "Úřad pro zastupování státu musí postupovat v souladu se zákonem o nakládání s majetkem státu. Takže bude muset ty nemovitosti asi dát do dražby. Nicméně si myslím, že nemovitosti jsou zatíženy takovými fauly, že se to neuskuteční," řekl.

Majetkový úřad podle mluvčí zatím žádné kroky k prodeji nečiní. "Starosta města Harrachov uvedl, že předpokládá stažení žaloby na odstranění bytových domů ve lhůtě jednoho měsíce. Vzhledem k tomu, že doposud nebylo pravomocně ukončeno soudní řízení na odstranění bytových domů podané městem Harrachov, nemůže v současnosti stát s tímto majetkem nakládat," dodala Tesařová.

Vašíček zároveň upozornil, že dohodou s ÚZSVM není spor se státem zcela uzavřený. "Naše spory s ministerstvem financí nadále trvají," uvedl. MF vymáhá po Harrachovu přes deset milionů, neboť se domnívá, že se bezdůvodně obohatil, když vybíral nájemné v době, kdy si město myslelo, že domy patří jemu. "My jsme přesvědčeni, že žaloba je naprosto nesmyslná," dodal Vašíček.

čtk