Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V harrachovské sklárně si dnes připomněli historii spojenou s rodem Harrachů

08. 07. 2023 | 18:38

V harrachovské sklárně si dnes připomněli historii spojenou s rodem Harrachů. Zdejší sklárna se zapojila do projektu Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů 2023. Návštěvníkům nabídla nejen prohlídky výroby a historické brusírny, ale i přednášku bývalého ředitele jilemnického muzea Jana Luštince o historii rodu Harrachů, ve výtvarné dílně si mohli vyzkoušet třeba rytí nebo malování skla.

HarrachCrystalWaley2
Harrachovská Sklárna a minipivovar Novosad & syn připravila připomínku Roku Harrachů. Foto z FB profilu Visit Crystal Valley

"V muzeum jsme k oslavě Harrachů vytvořili novou expozici v prvním patře, měli jsme naplánovanou i návštěvu zástupců rodu z Vídně, bohužel nám před 14 dny sdělili, že se jim to nehodí, a že přijedou až v srpnu. Nicméně program už byl připravený a nemohli jsme ho zrušit," řekl ČTK majitel sklárny František Novosad. Do sklárny dnes dorazil netradičně autobusem vypraveným z Liberce, cestou pasažérům speciálu vyprávěl o historii a současnosti sklárny.

Foto z FB profilu Visit Crystal ValleyHarrachové a sklářství patřili k sobě. Sklárna v Harrachově byla na jilemnickém panství rodu založena roku 1712. Loni oslavila 310 let, a je tak dnes nejstarší kontinuálně fungující sklárnou nejen v Česku, ale zřejmě na celém světě. Tradice výroby skla v Harrachově je ale podstatně starší než místní sklárna, sklo se zde tavilo už na konci 15. století. Sklárnu v Harrachově na Novém Světě postavil v roce 1712 Elias Müller a ze stejné doby pochází i budova zdejšího sklářského muzea, která byla prvním kamenným stavením v západních Krkonoších.

Harrachové sklárnu převzali až o půl století později a vlastnili ji do roku 1943, kdy ji museli nuceně prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi. Po druhé světové válce se stala sklárna majetkem státu a v roce 1993 ji v rámci privatizace Crystalexu koupil Novosad. Ve sklárně se podle něj dodnes zachoval tradiční způsob výroby foukaného skla. V areálu je také unikátní památkově chráněná, více než stoletá brusírna skla poháněná transmisemi a vodní turbínou. "Cítíme se, možná trochu neskromně, jako pokračovatelé Harrachů," poznamenal Novosad.

Podnik dnes stejně jako za Harrachů vyrábí luxusní nápojové a užitkové sklo a také křišťálové lustry, většina produkce míří do zahraničí, zejména do USA. Sklárna je už 25 let otevřená turistům a patří k oblíbeným turistickým cílům v Libereckém kraji. V krizových letech 2008 a 2009 to byla právě turistika, co pomohlo sklářskou výrobu v Harrachově udržet. Před covidem tudy prošlo za rok až 70.000 lidí, loni sotva polovina. "Zatím se nám stále nepodařilo vrátit na předcovidovou úroveň, chybí zájezdy důchodců z Německa, a ani tohle teplé počasí k návštěvě sklárny lidi moc neláká," dodal Novosad.

Program víkendu Harrachů bude ve sklárně pokračovat i v neděli.

čtk