V Jablonci umožní třídit papír a plasty přímo u domů. Systém door-to-door už má svůj "jízdní řád"
V Jablonci nad Nisou umožní od června třídit papír a plasty přímo u domů. Jako první dostanou už v květnu nádoby na třídění rodinné domy a malé bytové domy v Kokoníně a Vrkoslavicích, v srpnu bude následovat Žižkův vrch, jižní část centra města a okolí Novoveského koupaliště, v říjnu zbytek centra města, Šumava, Jablonecké Paseky a Mšeno. Na závěr budou nádoby rozmístěny v Rýnovicích, Lukášově a na Proseči. Na jednání zastupitelstva to řekl náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).
Zavedení takzvaného systému door-to-door kritizovali někteří opoziční zastupitelé. "Pokud se odhodláme k takovému zásadnímu kroku, jako je dát popelnice na dvůr každého rodinného domu, očekával bych podrobnou analýzu. Jaké to bude mít ekonomické dopady na příjmové i výdajové stránce, protože tu hovoříme o velkém množství nádob, které budeme muset nakoupit. Čekal bych informace o svozových trasách," řekl Jaroslav Šída (Piráti), kterému chyběl průzkum mezi obyvateli a informační kampaň.
Podle Kouřila s nákupem nádob rozpočet počítá, obyvatelům města má změna přinést zjednodušení a ulehčení třídění odpadu. Nebudou muset chodit s tříděným odpadem na veřejná sběrná místa a odpad bude odvážen v pravidelných intervalech přímo od jejich domů. Radnice si od toho slibuje větší množství vytříděného odpadu i větší pořádek u veřejných míst na tříděný odpad, kterých také ubyde. Pokud někdo nebude souhlasit s umístěním nádob ke svému domu, třeba kvůli nedostatku místa, může se ze systému individuálního sběru odhlásit.
Systém třídění u domu má už řada obcí, zkušenosti jsou většinou pozitivní. Třeba v Doksech na Českolipsku systém zavedli v roce 2020. I když se ve městě s 5200 obyvateli třídit u domů začalo až na jaře, hned v prvním roce se podíl vytříděného odpadu zvýšil z 34 procent v roce 2019 na 52 procent. Vedle papíru a plastů mohou v Doksech třídit také bioodpad, i díky tomu se tam podařilo v roce 2020 vytřídit přes 634 tun bioodpadu, který tvořil třetinu komunálního odpadu.
Jablonec je jediným velkým městem v Libereckém kraji, kde lidé platí za popelnici a nikoli paušál. Od nového roku se tam kvůli změně zákona ceny sjednotily, což zejména pro obyvatele na sídlištích znamenalo výrazné zvýšení plateb. S tříděním bioodpadu u domů ale v Jablonci nepočítají. Obyvatelům nabízejí kompostéry, několikrát ročně přistavují velkoobjemové kontejnery a bioodpad mohou lidé vozit i na sběrná místa. Ve městě, kde žije přes 45.300 lidí a ročně se vyprodukuje kolem 13.000 tun odpadu, vytřídili v roce 2020 jenom 506 tun biologického odpadu, loni o zhruba 20 tun víc.
čtk