Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vítězný návrh vdechne Kantorově vile nový život. S respektem přistupuje k dochovaným interiérům, přináší ale i současnou vrstvu

22. 05. 2024 | 5:00

Jablonec nad Nisou dnes mimořádně zpřístupní veřejnosti funkcionalistickou Kantorovu vilu v Palackého ulici a představí při té příležitosti návrhy na rekonstrukci cenné stavby. Vítězný návrh autoři z pražského ateliéru Objektor architekti sami představí, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Památkově chráněnou vilu koupil Jablonec před sedmi lety, projekt chce mít nejpozději na jaře 2025.

Kantorova vilaA
Foto z https://www.jablonec.com/jablonec-nad-nisou/pamatky-a-kultura/kantorova-vila/, interiéry ve fotogalerii jsou z www.jablonec-gablonz.net

Na stavbu plánuje město využít evropské dotace, získat může přes 42 milionů korun.

Na obnovu cenné vily vyhlásil Jablonec architektonickou soutěž, přihlásilo se 28 studií a ateliérů, do užšího kola jich postoupilo pět. "Na druhém místě se umístil ateliér Malý Chmel, na třetím Lenka Míková architekti + OKOLO. V pětici vybraných účastníků figurovaly ještě týmy akademického architekta Davida Vávry a 0.5 studia," doplnila Fričová. Výstava návrhů a prezentace toho vítězného začnou ve středu ve vile v 17:00.

Vilu nedaleko jablonecké přehrady nechal postavit lékař Alfréd Kantor v letech 1933 až 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Dům připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze a jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu. Vila má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Přízemí vily je prostřednictvím terasy propojeno se zahradou.

Kantorova vila v současné podobě, archivní foto

"Ta vila byla významným dokladem vlivu Adolfa Loose na Heinricha Kulku, Loosova žáka a později dlouholetého spolupracovníka. Bohužel v 60. letech prošla poměrně radikální přestavbou, v rámci které bylo vestavěno jedno centrální schodiště, které vlastně popřelo hlavní prostorovou kvalitu objektu. Ten by v rámci takzvaného raumplánu koncipován jako šroubovice prostorů, kterými lze prostupovat. Z původního prostorového řešení zbylo jen torzo, nicméně pořád poměrně dochované," doplnil náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

Vítězný návrh vdechne stavbě nový život. "S respektem přistupuje k dochovaným interiérům, zároveň přináší současnou vrstvu, důležitou pro novou etapu života vily. Původní garáž je nově využita jako přednáškový sál, dětské pokoje mají funkci edukačních místností, poslední podlaží s terasou se stane výstavním sálem. Přízemí může sloužit jako společenský prostor provázaný se zahradou. Ta je důležitou součástí navrhované rekonstrukce," popsala návrh Pavlína Müllerová z kanceláře architektury města.

čtk