Zábrany na chodnících ztěžují zimní údržbu. Za to hrozí správní řízení s až půlmilionovou sankcí
Zimní období, mráz a sněhová nadílka přináší radost milovníkům zimních sportů, ale starosti majitelům objektů, a to zvláště v centru města. Jakmile mrazy povolí, začne sníh a led na střechách tát a padat na chodníky. Majitelé domů to často řeší zábranami. To však není možné, brání zimní údržbě a vystavují se správnímu řízení s až půlmilionovou sankcí.
Zábrany na chodnících, upozorňující na padající sníh a led ze střech, vytlačují chodce do silnic a brání zimní údržbě chodníků. „Technika kvůli zábranám po chodníku neprojede, když chceme upozornit majitele domů na nedovolený zábor chodníku, tak je často nenajdeme,“ stýská si Lenka Čapuchová z oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu.
Mnoho vlastníků budov však namítá, že je to účinné opatření - lepší jít po silnici, než aby chodci spadlo něco nečekaně na hlavu. „To je ale nepřípustné,“ tvrdí Policie ČR. „Je povinností majitele domu zajistit střechu proti pádu sněhu a ledu na přilehlé komunikace. Umísťování zákazů považujeme za přenášení odpovědnosti majitelů domů na jiné občany – řidiče a chodce, případně na úřad,“ říká se v oficiálním vyjádření české policie.
Podle Jany Munclingerové z oddělení dopravního a silničního, která má na starosti zvláštní užívání komunikace a povolování dopravních staveb, se majitelé domů takovým chováním vystavují možnému správnímu řízení dle zákona o pozemních komunikacích za nedovolený zábor či uzavírku komunikace s možnou sankcí až půl milionu korun. „A tato sankce platí jak pro právní, tak fyzické osoby,“ upozorňuje Munclingerová s tím, že odpovědnost za případný úraz, který nastane v důsledku toho, že chodec musí kvůli zábraně vstoupit na komunikaci, může být připsána vlastníkovi objektu.
Majitel nemovitosti je povinen pečovat o svůj majetek, takže se musí postarat o to, aby sníh a led ze střechy jeho objektu na veřejná místa nepadal. Tuto problematiku upravuje i občanský zákoník v § 1019: „Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby z ní nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek.“
Jak tedy označit dům, u kterého hrozí nebezpečí padajícího sněhu a ledu ze střechy? Označit ho samozřejmě lze, a majitel objektu má navíc i tu povinnost, ale ne tak, aby označení bránilo zimní údržbě. Jako správné se jeví páska podél uliční strany domu s upozorněním na padající led a sníh. „Ale to nezbavuje majitele povinnosti postarat se o to, aby led a sníh nepadal,“ připomíná Čapuchová a zároveň žádá občany, aby byli obezřetní, a zvláště při oblevě si kontrolovali střechy nad svými hlavami.
Sněhové převisy a nebezpečné rampouchy kontrolují také strážníci městské policie. Pokud nejsou odstraněné, upozorňují na to vlastníky domů.
JN/Jana Fričová