Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Žádný ze 14 divočáků ulovených v minulém týdnu policisty na Jablonecku neměl africký mor

13. 11. 2024 | 12:38

Žádné ze 14 divokých prasat, která v minulém týdnu ulovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku a sousedních Vratislavic nad Nisou na Liberecku, nemělo podle laboratorních výsledků prasečí mor. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Cílem zapojení policie do lovu, které schválila vláda na konci srpna, je snížit populaci divokých prasat, zabránit dalšímu šíření nákazy a jejímu zavlečení do komerčních chovů.

veterina irma
Foto: Artur Irma

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. V Libereckém kraji potvrdila první případ nákazy laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých.

Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření. Africký mor se podle Vorlíčka v Libereckém kraji posouvá směrem na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. "V lokalitě, kde probíhá aktuálně odstřel, došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu divočáků. Směrem na jih od oblasti, kde se nákaza vyskytuje, navíc chybí přirozené i umělé bariéry, jako jsou ploty, řeky, větší silnice, které by možnému šíření nákazy divokými prasaty zabránily," uvedl.

I proto navzdory kritice myslivců pokračují odstřely divokých prasat v Libereckém kraji i v tomto týdnu a naplánované jsou až do 12. prosince. "Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit, a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám," uvedl Vorlíček v reakci na výhrady myslivců.

Podle státní veterinární správy myslivci v oblasti neloví tolik, aby se dařilo populaci černé zvěře redukovat. "Loví zejména selata a lončáky, naopak minimálně loví reprodukce schopné kusy - především bachyně, jejichž odlov je pro redukci populace divočáků klíčový. Ze statistik vyplývá, že myslivci v honitbě Rádlo ulovili od začátku roku devět bachyň. Policejní střelci zde odstřelili během tří nočních směn v minulém týdnu čtyři bachyně," uvedl Vorlíček. Myslivci podle něj mohou v oblasti dál lovit, jen to není možné od pondělí do čtvrtečního rána, kdy loví policejní střelci.

V souvislosti s odlovy na Jablonecku prověřuje policie rozmístění bílé krystalické látky, kterou v honitbě objevili, a která může zvířata odpuzovat a odstřely zmařit. "Budeme zkoumat, o co se jedná, konzultujeme se státním zastupitelstvím a nevylučujeme ani zahájení úkonů trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu," uvedla policie na síti X.

čtk