Zastupitelstvo v Jablonci bude znovu jednat o koupi problémové ubytovny Neptun
Zastupitelstvo v Jablonci nad Nisou bude příští týden znovu jednat o odkoupení problémové ubytovny Neptun. Zastupitelé o koupi jednali už v dubnu, požadovaná cena 56,5 milionu korun se jim ale zdála příliš vysoká. Záměr tehdy podpořili, pověřili ale primátora Miloše Veleho (ODS), aby jednal o snížení ceny. Nabídková cena se snížila o desetinu na 51 milionů korun, stále je ale o pětinu vyšší než cena stanovená znalcem, zjistila dnes ČTK.
Bývalý hotel Neptun v Liberecké ulici je nejproblémovější ubytovnou v podhorském městě. Podle městské policie patří lokalita k nejhorším v kriminalitě, hlídky strážníků tam fungují ve zvýšeném režimu, na místo často vysílají asistenty prevence kriminality. "Už roky jsme svědky toho, jak se situace v okolí Neptunu zhoršuje. Místo, které by mělo být běžnou součástí města, se stalo symbolem sociálních problémů, špatných životních podmínek a obav obyvatel okolních domů," řekl Vele.
Devítipodlažní budova se 43 byty o velikostech většinou 1+kk a 2+kk byla postavena jako hotel, dnes ale slouží jako ubytovna. V malých bytech žijí často i početné rodiny s až osmi dětmi. Budova patří soukromému vlastníkovi, který ji chce prodat, na realitním trhu za ni původně žádal 68 milionů korun, cenu už ale snížil na 56,5 milionu. Cena obvyklá stanovená znalcem je ale výrazně nižší, a to 42,47 milionu korun.
Na koupi budovy chce radnice využít peníze z půlmiliardového investičního úvěru, který si Jablonec nad Nisou vzal letos v únoru na financování velkých projektů. Budovu by chtělo město přestavět na byty, kterých má nedostatek, využít k tomu plánuje dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Aktuálně Jablonec vlastní a spravuje 58 bytových domů se 792 byty, většinou malometrážními, zhruba desetina bytů není kvůli špatnému stavu obsazená.
Jablonec je s více než 46.000 obyvateli druhým největším městem v Libereckém kraji. V České republice ale patří k městům, která vykazují výrazně vyšší podíl obyvatel v hmotné nouzi, než je obvyklé ve zbytku země. Podle zprávy o vyloučení z bydlení, kterou zveřejnily Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení, žilo v roce 2008 v Jablonci v domácnostech čerpajících dávky na bydlení 81 lidí, předloni už jich bylo 481, což je téměř šestkrát víc. Z odhadovaných 800 lidí v hmotné nouzi žije 240 včetně dětí na ubytovnách.
čtk