Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zdeněk Lhotský má na výstavě v galerii Nisa Factory poprvé i velkoformátové tužkové kresby

14. 12. 2023 | 20:32

Výběr z tvorby posledních let světoznámého umělce Zdeňka Lhotského je na nové výstavě v galerii Nisa Factory v Jablonci nad Nisou. Malíř, sochař, sklářský výtvarník i technolog na ní poprvé v regionu představuje i své velkoformátové tužkové kresby. Ty se z vystavených Lhotského děl kurátorovi výstavy Oldřichu Plívovi líbí asi nejvíce.

vystavaJablonec1
Galerie Nisa Factory v Jablonci nad Nisou, foto: Artur Irma

"Kresby, až dva metry vysoké a metr široké, jsou dělané tužkou, což je hodně práce. Udělal (Lhotský) pět těchto formátů a z toho ty dva poslední jsou, myslím, úplně senzační," řekl dnes Plíva ČTK.

Lhotský dnes ČTK řekl, že tyto kresby jsou podkladem pro jeho duševní pohodu. "Jsou na nich takové geometrické věci, které ovšem ve své podstatě vznikají vždycky z jedné kresby, která se tak jako na kaleidoskopu opakuje, převrací a tak dále, že vytvoří takovou zvláštní strukturu, která mě nějakým způsobem fascinuje. Protože jako vždycky, když to začnu dělat, tak si říkám, jestli jsem se trochu nezbláznil, ale pak si říkám, že ta fascinace je tak silná, že to prostě udělám," dodal.

Kromě kreseb má na výstavě, jež potrvá do poloviny dubna příštího roku, také obrazy, digitální tisky či sklo. Nechybí ani jeho slavné mísy. "Jsou udělané takzvanou technikou vitrucell, což je můj, potažmo náš vynález způsobu barvení skla, protože já mimo jiné, že jsem vystudovaný umělec, tak jsem ještě technolog v tavené plastice," řekl.

Lhotský jako žák Stanislava Libenského byl v roce 2016 americkým časopisem Wallpaper zařazen mezi 12 Čechů, kteří ovlivňují světový design. Jeho díla jsou zastoupená v řadě světových i českých galerií či muzeí. Kromě vlastní umělecké a designérské práce získal mezinárodní renomé i tím, že se v roce 1994 ujal zanikajícího střediska taveného skla v Pelechově u Železného Brodu, kde tvoří dosud. Je mimo jiné autorem čtyřtunového skleněného sarkofágu pro dánskou královskou rodinu. Prozradil, že nyní pracuje na jiné obdobně významné zakázce. "To je věc, která je srovnatelně nebo malinko větší ještě než byl sarkofág a vstoupí do povědomí asi možná trochu víc než sarkofág," naznačil. O co konkrétně jde, zatím říci nemůže. Termín má ale do léta 2025 s tím, že toto dílo bude směřovat do Velké Británie, konkrétně do Londýna.

čtk