9. ročník Festivalu Karoliny Světlé: Letos by měla 195. narozeniny. Pojďme jí darovat příběh, kterým znovu ožije
9. ročník Festivalu Karoliny Světlé – literární open-air slavnosti, která oslavuje dílo, život, souvislosti a odkaz významné české spisovatelky, vlastenky a ženy pevných názorů. Návštěvníci se letos stanou nejen diváky, ale i spolutvůrci dění – dostanou příležitost festival nejen sledovat, ale opravdu žít. „Naše Světlá letos slaví 195. narozeniny. Pojďme jí darovat příběh, kterým znovu ožije,“ shrnují organizátorky.
Letošní ročník začíná doslova v „srdci příběhu“ – u sochy Karoliny Světlé, která se zrodila z iniciativy místních obyvatel již v roce 1931. Ve 13:00 hodin zde odstartuje interaktivní happening „Žena, muž, socha, kniha, bronz“, jenž zábavně zrekonstruuje její vznik i napínavý osud.
Vystoupí herci libereckého Divadla F. X. Šaldy - Markéta Tallerová, Kateřina Kornhäuserová a Jan Jedlinský. Hudební doprovod obstarají dechový sextet Hraje Rudolf a folklórní soubor Horačky. Do scénáře se může letos zapojit každý – vítáni jsou i návštěvníci v kostýmech.
Festival totiž letos poprvé vyhlásil veřejnou výzvu k literárnímu cosplay: „Vyberte si postavu z díla Karoliny Světlé, inspirujte se jejím popisem a oblečením, vytvořte si kostým a přijďte na festival jako někdo jiný,“ vyzývá Tereza Rafoth ze spolku Stopy v krajině. Do kraje se tak mají vrátit nejen Frantina, Sylva i Skalák, ale i vlastenci národního obrození, samotná Karolina Světlá a Sokolové.
„Opět se nám podařilo sestavit různobarevný několikahodinový program ušitý Karolině Světlé a Podještědí doslova na míru. Těšíme se, že si ten konec května společně prožijeme,“ říká Andrea Fischerová, spolupořadatelka akce.
Festival dále nabídne:
scénické čtení v krajině na motivy 5. podještědského románu Světlé Nemodlenec,
přednášku v šenkovně Antošova statku o podještědském lidovém ornamentu,
historickou scénu předání praporu sokolstvu jeho kmotrou Karolinou Světlou,
taneční vystoupení v historických kostýmech v podání The Wings
vyprávění o fotodokumentaci ještědských statků.
V 17:30 hodin se může každý zúčastnit kurzu podještědských tanců - vedeného těmi nejpovolanějšími, Horačkami a Horáky. A hned poté - v 18:00 - mohou návštěvníci využít své nové znalosti a zatancovat si na podještědské tancovačce třeba i šejdovec.
Po celé odpoledne budou k zhlédnutí tematické výstavy v Antošově statku:
Významné osobnosti z Podještědí,
Lidový ornament v Podještědí,
Historii a zajímavosti Sokola,
Fotografie ještědských statků.
Děti se mohou těšit na tvořivé dílny (malování u stojanu z ateliéru TUBA, korálkování, hrnčířský kruh a dobrodružství s Lesní pannou), návštěvníky všeho věku pak čeká podještědský jarmark a stylové občerstvení.
Doprava a přístupnost
- Autobusem z Liberce – odjezdy z autobusového nádraží v 9:00, 10:30, 12:30 a 14:30. Výstup: zastávka „Světlá p. Ještědem – Hodky“ (1 km pěšky do centra dění festivalu - tedy ke kostelu).
- Lanovkou + pěšky – z konečné tramvaje (Horní Hanychov) lanovkou na Skalku, poté pěšky po značené cestě (3 km z kopce).
- Autem, na kole, na koni – Světlá vás vítá ze všech směrů!
Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé“, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí” na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.
TZ/Tereza Rafoth a Andrea Fischerová
Spolek Stopy v krajině chápe krajinu jako nositelku kulturního dědictví. Svou činností chce přispět k tomu, aby tato pozůstalost zůstala jak v lidské, tak v krajinné paměti zachována.