Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

9. ročník Festivalu Karoliny Světlé: Letos by měla 195. narozeniny. Pojďme jí darovat příběh, kterým znovu ožije

20. 05. 2025 | 14:36

9. ročník Festivalu Karoliny Světlé – literární open-air slavnosti, která oslavuje dílo, život, souvislosti a odkaz významné české spisovatelky, vlastenky a ženy pevných názorů. Návštěvníci se letos stanou nejen diváky, ale i spolutvůrci dění – dostanou příležitost festival nejen sledovat, ale opravdu žít. „Naše Světlá letos slaví 195. narozeniny. Pojďme jí darovat příběh, kterým znovu ožije,“ shrnují organizátorky.

HoračkyFolklor
Podještědský folklor, to jsou Horačky, archivní foto

Letošní ročník začíná doslova v „srdci příběhu“ – u sochy Karoliny Světlé, která se zrodila z iniciativy místních obyvatel již v roce 1931. Ve 13:00 hodin zde odstartuje interaktivní happening „Žena, muž, socha, kniha, bronz“, jenž zábavně zrekonstruuje její vznik i napínavý osud.

Vystoupí herci libereckého Divadla F. X. Šaldy - Markéta Tallerová, Kateřina Kornhäuserová a Jan Jedlinský. Hudební doprovod obstarají dechový sextet Hraje Rudolf a folklórní soubor Horačky. Do scénáře se může letos zapojit každý – vítáni jsou i návštěvníci v kostýmech.

Festival totiž letos poprvé vyhlásil veřejnou výzvu k literárnímu cosplay: „Vyberte si postavu z díla Karoliny Světlé, inspirujte se jejím popisem a oblečením, vytvořte si kostým a přijďte na festival jako někdo jiný,“ vyzývá Tereza Rafoth ze spolku Stopy v krajině. Do kraje se tak mají vrátit nejen Frantina, Sylva i Skalák, ale i vlastenci národního obrození, samotná Karolina Světlá a Sokolové.

„Opět se nám podařilo sestavit různobarevný několikahodinový program ušitý Karolině Světlé a Podještědí doslova na míru. Těšíme se, že si ten konec května společně prožijeme,“ říká Andrea Fischerová, spolupořadatelka akce.

Festival dále nabídne:

scénické čtení v krajině na motivy 5. podještědského románu Světlé Nemodlenec,

přednášku v šenkovně Antošova statku o podještědském lidovém ornamentu,

historickou scénu předání praporu sokolstvu jeho kmotrou Karolinou Světlou,

taneční vystoupení v historických kostýmech v podání The Wings

vyprávění o fotodokumentaci ještědských statků.

V 17:30 hodin se může každý zúčastnit kurzu podještědských tanců - vedeného těmi nejpovolanějšími, Horačkami a Horáky. A hned poté - v 18:00 - mohou návštěvníci využít své nové znalosti a zatancovat si na podještědské tancovačce třeba i šejdovec.

Po celé odpoledne budou k zhlédnutí tematické výstavy v Antošově statku:

Významné osobnosti z Podještědí, 

Lidový ornament v Podještědí,

Historii a zajímavosti Sokola, 

Fotografie ještědských statků.

Děti se mohou těšit na tvořivé dílny (malování u stojanu z ateliéru TUBA, korálkování, hrnčířský kruh a dobrodružství s Lesní pannou), návštěvníky všeho věku pak čeká podještědský jarmark a stylové občerstvení.

Doprava a přístupnost

- Autobusem z Liberce – odjezdy z autobusového nádraží v 9:00, 10:30, 12:30 a 14:30. Výstup: zastávka „Světlá p. Ještědem – Hodky“ (1 km pěšky do centra dění festivalu - tedy ke kostelu).
- Lanovkou + pěšky – z konečné tramvaje (Horní Hanychov) lanovkou na Skalku, poté pěšky po značené cestě (3 km z kopce).
- Autem, na kole, na koni – Světlá vás vítá ze všech směrů!

Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé“, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí” na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.

TZ/Tereza Rafoth a Andrea Fischerová

Spolek Stopy v krajině chápe krajinu jako nositelku kulturního dědictví. Svou činností chce přispět k tomu, aby tato pozůstalost zůstala jak v lidské, tak v krajinné paměti zachována.