Část podzemí johanitské komendy v Českém Dubu je uzavřená, oprava začne asi na podzim
Muzeum v Českém Dubu na Liberecku uzavřelo před několika dny v johanitské komendě část podzemí, které už nebylo pro návštěvníky bezpečné. Otevře ho znovu až po skončení rekonstrukce tohoto historického objektu, kterou připravuje místní radnice. Starosta Českého Dubu Jiří Miler (Nezávislí) předpokládá, že práce začnou nejdřív na podzim. Město zatím nevybralo firmu, která opravu s odhadovanými náklady kolem 38 milionů korun provede.
"Čekáme s vypsáním soutěže, protože nemáme zatím z ministerstva právní akt na dotaci," řekl dnes ČTK starosta. Město má příslib evropské dotace přes program ministerstva pro místní rozvoj ve výši 32 milionů korun.
Johanitská komenda, tedy někdejší sídlo rytířského řádu, patří mezi nejcennější stavby v Českém Dubu, které se řadí mezi nejstarší města v Libereckém kraji. Původní stavba komendy je ze 13. století, později byl objekt přestavěn na šlechtický hrad a poté na obytný dům. Až do počátku 90. let 20. století se předpokládalo, že komenda zanikla beze stopy již za husitských válek. Zejména díky úsilí Tomáše Edela se podařilo v roce 1991 objevit v podzemí objektu některé její původní části a zpřístupnit je veřejnosti. Turisticky asi nejzajímavější jsou velký vstupní románsko-gotický sál klenutý třemi křížovými klenbami a románská kaple sv. Jana Křtitele.
Rekonstrukce by se nyní měla dočkat nevyužívaná nadzemní část objektu. Kvůli tomu bude muset být komenda, která je ve správě místního muzea, uzavřená. Částečně to platí už nyní, pro návštěvníky je nepřístupné nejspodnější patro komendy s prostory ledárny a takzvanou únikovou chodbou. "Není to uzavřené z důvodu rekonstrukce, ale protože se tam vyskytl statický problém, který bude řešen právě až v průběhu rekonstrukce," řekla ředitelka Podještědského muzea Helena Gollová. Hlavní část prohlídkového okruhu komendy je podle ní nadále přístupná, návštěvníkům ale doporučuje, aby si raději dopředu zavolali s ohledem na to, že zatím není znám termín zahájení prací. "Připravujeme lidi na tu situaci, že je dobré si zavolat třeba týden dopředu, kdy my víme, že se ještě nic dít nebude a že se do komendy dostanou," dodala.
Rekonstrukce historického objektu by měla trvat zhruba rok, muzeum díky tomu získá nové prostory. "Částečně tam bude zázemí pro návštěvníky naší komendy. Bude tam i výstavní síň Tomáše Edela, objevitele komendy. Bude tam prostor pro edukaci, který nám v současné době naprosto zásadním způsobem chybí. A ve dvou třetinách toho celého objektu získáme nové depozitáře, kam bude možné přestěhovat sbírkové předměty ze stávajících depozitářů, které už technicky nevyhovují. Takže pro nás to bude obrovský posun kupředu," uvedla ředitelka muzea.
čtk