Na dostavbu cyklotrasy Odra-Nisa získal kraj dotaci 13,6 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury 

21. 05. 2020 | 13:15

Liberecký kraj získal ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 13,6 milionu korun na dostavbu páteřní cyklotrasy Odra - Nisa. Dostavba posledního 800 metrů dlouhého úseku od Bílého Kostela směrem na Chotyni na Liberecku přijde podle odhadů téměř na 19 milionů korun. Kraj hledá dodavatele stavby. Trasa by měla být dokončena ještě v letošním roce, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

cyklo mad
Foto: Mad

Cyklotrasa Odra-Nisa je dlouhá zhruba 590 kilometrů a vede od pramene Nisy v Nové Vsi v Jizerských horách a přes Polsko a Německo až k Baltu. Úsek kolem Chotyně bude podle Svitáka nad finanční možnosti obce, proto se ho rozhodl financovat kraj. "Je to usek velmi komplikovaný, protože obchází skálu, kterou bude třeba částečně odstřelit," řekl Sviták. Na hledání trasy pracovala obec několik let, dostavbu komplikovali vlastníci pozemků.

Podle vedoucího krajského odboru dopravy Jana Čápa by úpravou měl projít také navazující úsek trasy. "Kraj převzal od obce Bílý Kostel i projekt na navazující úsek, kde je povrch v prašném provedení. Projekt je z roku 2016, a tak ho letos musíme aktualizovat. V příštím roce po dokončení tohoto posledního úseku bude, položen asfalt i na té navazující části," řekl ČTK Čáp. Náklady se odhadují na další čtyři miliony korun. Souběžně to podle něj dělat nepůjde, protože stezka poslouží jako přístupová komunikace pro těžkou techniku při výstavbě komplikovaného posledního úseku.

Podpora rozvoje cyklodopravy patří k prioritám Libereckého kraje. V současné době je v kraji zhruba 250 značených cyklotras a stezek, dohromady je to více než 2200 kilometrů. K nejvytíženějším patří Greenway Jizera, ale také Jizerská magistrála, Singltrek pod Smrkem, trasy kolem Máchova jezera nebo v Českém ráji. I když cyklotras přibývá, často využívají už existující komunikace. Snahou je proto cyklisty od motorové dopravy oddělit. Po dokončení cyklotrasy Odra - Nisa bude možné bezpečně mimo frekventované komunikace na kole dojet až k česko-německé hranici.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace