Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na hranicích Frýdlantského výběžku a Polska se narodilo minimálně sedm vlčích mláďat

26.09.2023 | 12:22

AKTUALIZOVÁNO: Minimálně sedm vlčích mláďat se narodilo letos na jaře v česko-polském příhraničí ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Dokazuje to kamerový záznam, který smečku s 11 vlky zachytil. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Hnutí Duha.

Ze záběrů vyplývá, že se na Frýdlantsku pohybují minimálně čtyři dospělí jedinci a sedm vlčat. Další nejbližší smečka se podle Hnutí Duha nachází v Jizerských horách, přičemž obě vlčí teritoria jsou přeshraniční a zasahují i na území Polska.

Důkazy o pohybu vlků v libereckém příhraničí nacházejí dobrovolníci takzvaných Vlčích hlídek od roku 2018, místní obyvatelé ale na jejich možný výskyt v Jizerských horách a na Frýdlantsku upozorňovali už od roku 2014.

Vlk zachycený na fotopast, Frýdlantsko, 2020; zdroj: Hnutí DUHA Šelmy

To, že se podařilo potvrdit reprodukci vlčí smečky na Frýdlantsku, je dalším důkazem toho, že vlci jsou přizpůsobiví tvorové a dokážou žít i v lidmi pozměněné krajině. Nyní je na člověku, aby si na trvalý výskyt vlka na našem území opět zvykl a zabezpečil nejen svá stáda, ale třeba i zbytky potravin (komposty, popelnice) v blízkosti lidských sídel," uvedla koordinátorka dobrovolníků takzvaných vlčích a rysích hlídek na Liberecku Kristýna Fridrichová.

Vlk obecný patří ke kriticky ohroženým druhům, a je proto chráněný. Vlci pomáhají regulovat přemnožená prasata divoká, srnce či jeleny, zároveň ale působí škody chovatelům. I proto v posledních letech sílí hlasy k regulaci vlčí populace. Evropská komise letos na začátku září uvedla, že kvůli rostoucímu počtu vlků zvažuje uvolnění pravidel ochrany těchto šelem, které podle farmářů v řadě zemí stále častěji útočí na dobytek. Podle odhadů přírodovědců žije v 27 evropských zemích více než 15.000 vlků, jejichž počet za poslední desetiletí vzrostl o čtvrtinu.

V Libereckém kraji odhadem žije několik desítek vlků. Potvrzené zprávy o jejich výskytu jsou kromě Liberecka také z CHKO Kokořínsko - Máchův kraj i Lužických hor.

čtk