Návštěvníci festivalu ve Světlé pod Ještědem se mohou proměnit v postavy z knih
Na festivalu Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem na Liberecku si v sobotu připomenou 195. výročí narození této české spisovatelky. Jeho návštěvníci se mohou pomyslně proměnit v postavy z knih, a to zapojením do takzvaného literárního cosplay. V tiskové zprávě o tom informovali organizátoři festivalu.
"Vyberte si postavu z díla Karoliny Světlé, inspirujte se jejím popisem a oblečením, vytvořte si kostým a přijďte na festival jako někdo jiný," uvedla za pořádající spolek Stopy v krajině Tereza Rafoth. Do Podještědí, které známou českou spisovatelku 19. století při psaní inspirovalo, by se tak mohli vrátit Skalák, Frantina či Sylva.
Zdarma přístupný festival se bude konat ve Světlé pod Ještědem podeváté, v sobotu začne ve 13:00 happeningem u sochy Karoliny Světlé. Zapojí se do něj i herci libereckého divadla Markéta Tallerová, Kateřina Kornhäuserová a Jan Jedlinský. Hudební doprovod obstarají dechový sextet Hraje Rudolf a folklorní soubor Horačky.
Součástí odpolední a podvečerní akce bude i scénické čtení v krajině na motivy románu Světlé Nemodlenec, přednáška v šenkovně Antošova statku o podještědském lidovém ornamentu, jarmark či podještědská tancovačka. "Opět se nám podařilo sestavit různobarevný několikahodinový program ušitý Karolině Světlé a Podještědí doslova na míru," dodala další spolupořadatelka akce Andrea Fischerová.
Festival je pomyslným zahájením sezony na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo české spisovatelky na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 kilometru. Doplňuje ji 18 audionahrávek, interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.
Karolína Světlá, jež je označovaná za zakladatelku českého vesnického románu, se narodila 24. února 1830. Podještědí je s její tvorbou neodmyslitelně spjaté. Poprvé do Světlé pod Ještědem přijela v roce 1853 ve svých 23 letech a v letních měsících se vracela dalších 35 let. K nejznámějším dílům patří povídky Černý Petříček a Kresby z Ještědí a romány Kříž u potoka, Vesnický román, Frantina či Nemodlenec.
čtk