Nevyužívanou bikrosovou dráhu v areálu Strmá promění ve Frýdlantu v populární pumptrack
Málo využívanou bikrosovou dráhu v areálu Strmá chtějí ve Frýdlantu na Liberecku proměnit v populární pumptrack. Náklady radnice odhaduje na necelých osm milionů korun. Na financování není možné využít žádnou dotaci, uskutečnění projektu tak bude záviset na finanční situaci města. ČTK to dnes řekla mluvčí městského úřadu Martina Petrášková.
Areál s bikrosovou dráhou a dalšími sportovišti vybudovali ve Frýdlantu na místě bývalého koupaliště ve Strmé ulici, otevřeli ho v červnu 2018. Radnice k jeho vybudování využila zeminu z výkopů při rekonstrukci frýdlantských komunikací, za její uložení na skládkách by město muselo jinak zaplatit. Na výstavbu sociálního zázemí, workoutového a dětského hřiště získala radnice navíc zhruba milion z ministerstva pro místní rozvoj.
Celý projekt přišel na 4,5 milionu korun, součástí areálu je bezbariérové sociální zázemí včetně sprchy, k dispozici jsou stojany na kola, místo pro posezení i ohniště. Kromě bikrosové dráhy vybudovalo město na bývalém koupališti také workoutové hřiště pro cvičení s vlastní vahou těla, a další sportovní a herní prvky určené dětem i dospělým. V sousedství je také skatepark a vedou tudy cyklistické a pěší trasy, kterým do té doby podobné sociální zázemí chybělo.
Bikrosovou cyklistickou dráhu dokončili už počátkem roku 2018. "Dráha ve Strmé ulici bohužel dlouhodobě nefunguje, protože děti nemají na jízdu na ní potřebná speciální kola. Přemýšleli jsme proto, jak areál zpřístupnit širší cyklistické veřejnosti a našli způsob. Vyměnit bikrosovou dráhu za pumptrack, jaký mají například v nedalekých Vratislavicích nad Nisou," uvedl starosta Dan Ramzer (ODS). Na takové dráze podle něj stačí k jízdě běžné kolo nebo koloběžka.
V současné době pracuje město na studii nové podoby cyklistické části areálu Strmá. "V místě, kde je v současné době bikrosová dráha, by měl vzniknout rekonstrukcí uměle vytvořený uzavřený okruh z tvarovaného asfaltu pro jízdu na kole i na koloběžce. Okruh, který plánujeme, bude určen všem věkovým kategoriím," řekla vedoucí majetkosprávního odboru města Martina Černá.
Pumptrackové dráhy lze projíždět bez šlapání či odrážení. Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip jízdy na pumptracku spočívá v tom, že kolo nebo koloběžka jsou poháněny takzvaným pumpováním, to je setrvačností, kdy jezdec pomáhá udržovat pohyb změnou těžiště těla střídavým tlakem na přední a zadní kolo. Kromě Vratislavic nad Nisou mají takovou dráhu v Libereckém kraji třeba v Turnově, připravují ji také v Jablonci nad Nisou.
čtk