Od pondělí budou po krátké zimní přestávce pokračovat práce na vodovodu v osadě Václavice
Po krátké zimní přestávce budou v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku od pondělí pokračovat práce na stavbě vodovodu v oblasti Václavic. Řidiči tam znovu musí počítat s dopravním omezením, ale až do dubna, řekla dnes ČTK mluvčí městského úřadu Eva Malá. Na projektu zhruba za 168 milionů korun se pracuje od loňského června, zcela hotovo by mělo být v příštím roce. Z plánovaných více než devíti kilometrů vodovodů je hotových zhruba 60 procent.
Nový vodovod má zajistit pitnou vodu pro obyvatele příhraničních obcí ohrožené ztrátou vody v souvislosti s pokračováním těžby a plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Stavbaři už položili hlavní vodovodní řad od konce Václavic ve směru od Chrastavy, po odbočku na Pekařku. "Podařilo se položit vodovod v délce více než pěti kilometrů. Letos nám tedy zbývá zhruba 3,8 kilometru," doplnil vedoucí stavby Petr Junek ze Stavitelství Řehoř, které je spolu s firmou PORR dodavatelem.
Z 90 procent jsou podle Junka v této oblasti hotové i vodovody do vedlejších ulic. Další práce začnou v pondělí od křižovatky na Pekařku po odbočku do osady Uhelná a od této křižovatky směrem do Hrádku nad Nisou. "Tam ale půjdeme opačným směrem, tedy od Hrádku nad Nisou směrem k Uhelné," dodal vedoucí stavby. Na vodovod by se mělo nově napojit 350 domácností, tedy většina Václavic. Součástí projektu jsou také tři podzemní požární nádrže.
"Silnice v úseku od křižovatky na Pekařku ve směru na Bílý Kostel po odbočku do osady Uhelná bude pro dopravu od dubna uzavřená. Budou tam moci projet pouze lidé, kteří v místě bydlí, pak autobusy veřejné dopravy a také vozy Integrovaného záchranného systému," doplnil Junek. Zvažuje se podle něj také omezení dopravy v úseku od Hrádku nad Nisou ve směru k Uhelné, kvůli druhé části stavby.
Stavba je jedním z největších projektů Hrádku nad Nisou, bezmála 84 milionů korun získalo město na stavbu z Operačního programu Životní prostředí. Většinu zbylých nákladů zaplatí Fond Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Právě Václavice a Uhelná v těsném sousedství hranice patří k obcím, které jsou na české straně těžbou postiženy nejvíc. Tamní domácnosti jsou závislé na studních, vody v nich ale i vlivem sucha ubývá.
V rámci kompenzací škod způsobených pokračováním těžby vyplatily před třemi lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 miliardy Kč). Z toho 35 milionů eur (889 milionů korun) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky necelých 755 milionů korun. Kraj už z fondu podpořil také výstavbu úpravny vody Machnín a nového přivaděče, které pro příhraničí zajistí dostatek vody, stavbu vodovodu v Chrastavě a přípravu projektů na Frýdlantsku.
čtk