Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Projekty na dobudování vodovodů, které zajistí dostatek pitné vody, chtějí mít na Frýdlantsku hotové do roku 2025

26. 08. 2023 | 5:00

Do roku 2025 chtějí mít na Frýdlantsku hotové projekty dobudování přivaděčů a vodovodů, které by měly zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele u česko-polské hranice ohrožené ztrátou vody v souvislosti s plánovaným rozšířením těžby uhlí v nedalekém polském dole Turów. ČTK to dnes řekl Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu a předseda představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která zajišťuje zásobování pitnou vodou pro více než 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

turow10
Polský důl Turów nedaleko Hrádku nad Nisou, foto: Artur Irma

Ve srovnání se sousedními příhraničními oblastmi kolem Hrádku nad Nisou a Chrastavy, kde už se začalo stavět, nabrala příprava projektů na Frýdlantsku zpoždění. Podle Ramzera je zkomplikovala hlavně složitá jednání s majiteli pozemků. "Ty trasy už máme vytipované, jedno územní rozhodnutí už máme pravomocné, to je to vedení z Frýdlantu na Kunratice, Dětřichov a Heřmanice. Bohužel jdeme těmi nedražšími variantami - komunikacemi v majetku státu, Libereckého kraje a města, ale není zbytí," doplnil Ramzer.

Polský důl Turów nedaleko Hrádku nad Nisou, foto: Artur IrmaSeveročeská vodárenská společnost (SVS) a FVS připravují ve spolupráci s obcemi projekty na dostavbu přivaděčů vody a vodovodů, které mají zajistit zásobování vodou v postižených obcích u česko-polské hranice a posílit zdroje vody pro zhruba 15.000 lidí v dotčených oblastech. Celkové náklady firmy předběžně odhadly na 1,5 miliardy korun. Na Frýdlantsku počítá FVS s modernizací úpravny vody Frýdlant a zajištěním nových zdrojů vody, a také s výstavbou vodovodů, dohromady za více než 800 milionů korun.

S financováním nákladných projektů by měly pomoci kompenzace, které na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby v dole Turów zaplatilo České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří. Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy korun), z toho 35 milionů eur (845 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm k dispozici díky úrokům více než 905 milionů korun. Na dofinancování se budou podílet ministerstva životního prostředí a zemědělství, a také samy vodárenské společnosti.

Polský důl Turów nedaleko Hrádku nad Nisou, foto: LKPráce na prvním projektu, který má zajistit vodu pro obyvatele Hrádku nad Nisou a Chrastavy, začaly na konci června. SVS začala stavět novou úpravnu vody v liberecké části Machnín, hotová by měla být v listopadu 2025. Na projekt za 164,5 milionu korun získala SVS bezmála 56 milionů korun z Operačního programu životní prostředí, zbylých 108,5 milionu korun přidá Fond Turów. Na projekt pak naváže výstavba přivaděče, který vodu dopraví do 12 kilometrů vzdálené Uhelné u česko-polské hranice. Náklady SVS odhaduje na dalších 300 milionů korun.

čtk