Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ve Frýdlantu odstartoval devátý ročník Okurkiády. Zavařené vzorky lze přihlásit až do začátku září

04. 07. 2024 | 5:48

Devátý ročník soutěže o nejlepší nakládané okurky začíná v těchto dnech ve Frýdlantě. Ve spolupráci s Městem Frýdlant ji opět vyhlásila Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Frýdlant. Vlastní zavařené nakládané okurky mohou lidé do soutěže přihlásit až do 10. září 2024.

okurky
archivní foto

Nejlepší nakládané okurky se ve Frýdlantu hledaly poprvé na podzim roku 2015, tenkrát ale jen mezi zahrádkáři. O rok později se soutěž otevřela široké veřejnosti. „K českému národu vždycky patřilo pěstování a také uchovávání výpěstků na zimu. Zavařování patří k oblíbeným způsobům, jak si dary léta zachovat. Chtěli jsme zjistit, jak šikovní v tom místní lidé jsou. Rozhodli jsme se ale, že nebudeme zkoumat sladké produkty, nýbrž kyselé. A konkrétně okurky. Protože ty nakládá a zavařuje opravdu hodně lidí a snad každý je má rád,“ vysvětlil už dříve starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který letos opět také zasedne v porotě. 

Do soutěže se může přihlásit každý, kdo sám nakládá a zavařuje okurky. Musí ale přinést hned dvě sklenice okurek. Jedna bude určena k získání vzorku pro hodnocení komise, druhá bude vystavena při vyhlášení a poslouží k vizuálnímu hodnocení, které se také boduje.

Okurky lze odevzdávat buď na podatelně Městského úřadu Frýdlant v úředních hodinách, nebo v klubovně zahrádkářů za nemocnicí. V tomto případě je nutné se předem domluvit na převzetí s paní Korečkovou na telefonním čísle 604 381 033. Je také možné zaslat je poštou na adresu: Městský úřad Frýdlant – podatelna, T. G. Masaryka 37, Frýdlant, 464 01. 

Okurky je možné nosit nebo zasílat až do 10. září 2024.

Vyhlášení vítězů 9. ročníku OKURKIÁDY proběhne v pátek 13. září 2024 v odpoledních hodinách.

 „Uvidíme, jak přívětivá bude letos příroda k pěstitelům okurek. Už se na jednotlivé vzorky moc těším. Kyselé jsem měl totiž vždycky moc rád, po prodělání nemoci Covid-19 se ale po kyselém mohu doslova „utlouct“, takže čím víc vzorků, tím lépe,“ směje se další z členů hodnotící komise, místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Odměněny budou tři nejlepší vzorky. Vítěz získá voucher do restaurace Na Rozcestí v hodnotě 1000 korun, druhý v pořadí voucher do restaurace Na Rozcestí v hodnotě 500 korun a třetí pak poukaz do drogerie v hodnotě 300 korun.

převzato z www.mesto-frydlant.cz