Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

3755 ukrajinských uprchlíků našlo do konce července práci v Libereckém kraji 

23. 08. 2022 | 10:27

V Libereckém kraji našlo do konce července práci 3775 ukrajinských uprchlíků. Nejčastěji pracují jako obsluha stacionárních strojů a zařízení a montážní dělníci. Jejich příchod pracovní trh výrazně neovlivnil. Nastupují zpravidla na dlouhodobě neobsazené pozice, odpověděla na dotaz ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.Do Česka většinou přicházely ženy, což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky méně náročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu.

engineer-4941342 960 720
Ilustrační foto

Dobré zkušenosti s uprchlíky má liberecká firma Webasto, která jich už ve své výrobě dílů pro automobily zaměstnala 140. "Vyřešili jsme jimi nedostatek lokálních zaměstnanců především v březnu až červnu, stále jich u nás pracuje 126. Někteří se vrátili domů nebo odjeli do jiných měst či zemí Evropské unie," řekla ČTK personální ředitelka liberecké firmy Webasto Radka Jindřichová. Webasto má v libereckém závodě poměrně silnou ukrajinskou komunitu, firma zaměstnancům platí i jazykové kurzy, aby podpořila jejich integraci.

"Především první vlna uprchlíků se velmi dobře integrovala. Jednalo se hlavně o rodinné příslušníky našich zaměstnanců. Byli jsme až překvapeni, kolik žen jsme schopni začlenit," doplnila Jindřichová. Firma rodinám zaměstnanců umožnila bydlet v podnikových ubytovnách. "První dva měsíce jsme uprchlíkům bydlení platili a pak jsme jim pomáhali najít bydlení v Liberci," řekla. Pomáhali i s umístěním dětí do škol a školek. "Ve školkách jsme nebyli úspěšní, tak jsme s humanitární organizací Adra založili dětské centrum Slunéčko pro děti od čtyř do sedmi let, a máme prostředky na provoz až do prosince," dodala.

Už na konci března zaměstnal prvních 27 uprchlíků z Ukrajiny výrobce dětských plen a hygienických potřeb Drylock v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původně pro ně firma vyčlenila 40 míst. "V současné době zaměstnáváme 50 ukrajinských uprchlíků, převážně z Hrádecka. Někteří z nich se po čase vracejí zpátky na Ukrajinu, jiní zůstávají. S jejich prací jsme velmi spokojeni. Vyčlenění pracovních pozic pro uprchlíky vnímáme jako humanitární pomoc, nepotřebujeme tím řešit nedostatek pracovních sil, ale jsme rádi, že je tu máme," řekl ČTK vedoucí personálního oddělení Ondřej Kout.

Rodinná firma Drylock Technologies slaví letos deset let od zahájení výroby v Hrádku nad Nisou. Začínala se 300 zaměstnanci, dnes jich má bezmála čtyřnásobek a počítá s dalším rozšířením výroby. Ukrajinští pracovníci mají podle Kouta stejné postavení a podmínky jako jejich čeští kolegové, stejné mzdy i benefity. Se zaměstnáváním cizinců přitom neměl zatím hrádecký výrobce větší zkušenosti, přestože vyrábí v těsné blízkosti hranice s Polskem a Německem. V podniku s více než tisícovkou zaměstnanců, pracovalo ještě na jaře jen 33 cizinců.

Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet už téměř ztrojnásobil, na konci července jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů kraje 24.290. Více než polovina Ukrajinců žije na Liberecku.

čtk