Být na Vánoce spolu není samozřejmost. Post Bellum upozorňuje na téma boje o svobodu slova
Díky spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR se organizace Post Bellumstala v letošním roce součástí jedinečného projektu, který se zaměřuje na posílení udržitelnosti cestovního ruchu v České republice. Cílem tohoto projektu je propojit místní komunity s bohatým kulturním dědictvím a připravit klíčová místa české historie na získání prestižní certifikace EuropeanHeritage Label (EHL). Zastřešujícím prvkem celého projektu je síť míst odkud byly v kritických dobách šířeny necenzurované informace nebo odkud byla svoboda slova naopak potlačována. Jedná se například o vysílače, rušičky nebo také místa, kde byly masově vyráběné a rozšířené samizdaty či jiné zakázané materiály.
Za Liberecký kraj byl regionální pobočkou Paměť národa Severní Čechy nominován Ještěd jako místo, odkud bez cenzury vysílalo v prvních dnech po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 Svobodné televizní studio Sever a v Ústeckém kraji jsme zvolili Wolfrumovu vilu – sídlo Českého rozhlasu Sever, odkud vysílal tehdejší Československý rozhlas svobodně nejdéle ze všech mimopražských studií.
Jedním z hlavních cílů projektu, je připravit česká památná místa, spojená s bojem za svobodu a demokracii, na získání významné certifikace EHL. Tato certifikace, udělovaná Evropskou unií, je určena pamětihodnostem, které hrají klíčovou roli v evropské kulturní historii a symbolizují základní evropské hodnoty. Projekt zahrnuje výběr a prezentaci těchto míst, přičemž klade důraz na tzv. „community-basedtourism“, tedy aktivní zapojení místních komunit do celého procesu. Zmíněné zapojení probíhá jak formou otevřené diskuse se zapojenými komunitami, tak i formou samostatných akcí pro veřejnosti v rámci Institutů Paměti národa.
„Význam svobody slova a přístupu k informacím obzvláště vyniká v dobách totalitních režimů. Památná místa, která se stala svědky boje o svobodu slova, reprezentují nejen českou, ale i evropskou demokratickou odolnost. Vysílače, rušičky a místa spojená s výrobou samizdatů hrála zásadní roli nejen během druhé světové války, ale také během komunistické éry, kdy šířily necenzurované informace, a tak napomáhaly demokratickému odporu“, říká Alžběta Chrobáková, tisková mluvčí organizace Post Bellum.
Tento projekt, který probíhá ve všech čtrnácti regionech, otevírá cestu pro větší zapojení veřejnosti, místních odborníků a komunit do ochrany a propagace českých památných míst. Organizace Post Bellum si od projektu slibuje především širší povědomí o evropském boji za svobodu slova, který zanechal své stopy i na českém území.
V době adventu, kdy usedáme ke svátečním stolům a těšíme se na společně strávený čas v rodinném kruhu, pamatujme na to, že ne každý měl takovou možnost. Není to samozřejmost. Být na Vánoce se svými blízkými je dar, který si musíme chránit. Nezapomeňme proto na ty, kteří nejen v roce 1968 bojovali za naši svobodu a právo být spolu.
O Post Bellum a Paměti národa
Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do online sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než deset tisíc svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Stále hledají nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat historickou paměť v zemích, kde o svoji svobodu bojují právě dnes. Post Bellum neustále na svých aktivitách pracuje například v období covidu vzniklo Centrum pomoci Paměti národa, které pomáhá zejména pamětníkům zorientovat se v obtížných životních situacích. Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které obráncům Ukrajiny poslalo ochranné a zdravotnické vybavení v hodnotě více než půl miliardy korun. Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz.
TZ/Alžběta Chrobáková