Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do konce ledna našlo v kraji práci 4835 ukrajinských uprchlíků, nejčastěji jako montážní dělníci

19. 02. 2023 | 16:16

V Libereckém kraji našlo do konce ledna práci 4835 ukrajinských uprchlíků. Nejčastěji pracují jako obsluha stacionárních strojů a zařízení a montážní dělníci. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali, sdělila na dotaz ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Dalších 820 uchazečů o práci z řad ukrajinských uprchlíků bylo podle ní na konci ledna v evidenci úřadů práce v kraji.

práce svařování welder-3018425 1280
Ilustrační foto

"Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je jazyková bariéra. Úřad práce proto nabízí cizincům mimo jiné pomoc s financováním kurzů českého jazyka. Kurz češtiny v rámci rekvalifikací k 31. lednu v kraji úspěšně absolvovalo 98 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou," doplnila Beránková. Méně je podle ní odborných rekvalifikací, těmi zatím prošlo 12 uprchlíků, důvodem je neznalost českého jazyka. "V největší míře projevují občané Ukrajiny s dočasnou ochranou zájem o kurzy z oblasti účetnictví nebo osobních služeb," dodala.

Dobré zkušenosti s uprchlíky má liberecká firma Webasto, která jich ve své výrobě dílů pro automobily zaměstnala od začátku války 187. "Stále jich u nás pracuje 138, někteří už se vrátili na Ukrajinu, nejčastěji pak odcházejí dál na západ do Německa, USA nebo Kanady. V Kanadě mají hodně komunity kolem církví, které jim pomáhají začít," řekla ČTK personální ředitelka liberecké firmy Webasto Radka Jindřichová. Webasto má v libereckém závodě silnou ukrajinskou komunitu, tvoří deset procent zaměstnanců. Firma uprchlíkům zajišťuje i jazykové kurzy, aby podpořila jejich integraci.

Hlavně první vlna uprchlíků se podle Jindřichové velmi dobře integrovala. "Jednalo se hlavně o rodinné příslušníky našich zaměstnanců, teď už to nejsou jenom rodinní příslušníci, ale i lidé bez příbuzenských vazeb," dodala. Firma rodinám pomáhá i s umístěním dětí, přispěla dvěma miliony korun na dětské centrum Slunéčko, které pro děti provozuje humanitární organizace ADRA. Prošlo jím už 170 dětí. "Smyslem Slunéčka je postarat se o děti hned po té, co přijedou do ČR, umožnit jim najít místo v české školce nebo škole. Maminky díky tomu mohou začít pracovat," dodala.

Už na konci března zaměstnal prvních 27 uprchlíků z Ukrajiny výrobce dětských plen a hygienických potřeb Drylock v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Firmou postupně prošlo 73 ukrajinských uprchlíků. "V současné době zaměstnáváme 37 ukrajinských uprchlíků. Někteří z nich se po čase vracejí zpátky na Ukrajinu. S jejich prací jsme velmi spokojeni, všichni jsou velmi pracovití, ochotní, vstřícní, spolehliví a v kolektivu oblíbení," řekl ČTK vedoucí personálního oddělení Ondřej Kout.

Rodinná firma Drylock Technologies oslavila loni deset let od zahájení výroby v Hrádku nad Nisou. Začínala se 300 zaměstnanci, dnes jich má 1290 a počítá s dalším rozšířením výroby. Ukrajinští pracovníci mají podle Kouta stejné postavení a podmínky jako jejich čeští kolegové, stejné mzdy i benefity. Se zaměstnáváním cizinců přitom neměl zatím hrádecký výrobce větší zkušenosti, přestože vyrábí v těsné blízkosti hranice s Polskem a Německem. V podniku s více než tisícovkou zaměstnanců pracovalo ještě loni na jaře jen 33 cizinců.

Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Na konci roku 2021 žilo podle údajů ze statistik ministerstva vnitra v kraji 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet více než ztrojnásobil, na konci loňského roku jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů kraje 26.065, což je přes 60 procent všech cizinců v Libereckém kraji. Více než polovina Ukrajinců žije na Liberecku.

čtk