Do pomoci při záplavách se na Frýdlantsku zapojilo 30 vězňů, věznice voda neohrozila
Do pomoci při aktuálních záplavách se prozatím zapojilo přes pět stovek vězňů. U ruzyňské věznice například čistili naplavený potok, v Jablonci nad Nisou uklízeli město, na fotbalovém stadionu olomoucké Sigmy instalovali opatření proti větru a dešti. Jsou připraveni odstraňovat i následky povodní v zasažených oblastech. Pomáhají také příslušníci Vězeňské služby (VS). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí bezpečnostního sboru Markéta Prunerová s tím, že žádnou z věznic voda neohrozila.
Vězni se do přípravy protipovodňových opatření zapojili od čtvrtka, tehdy nejčastěji pytlovali písek. Zatímco podle sobotních údajů jich takto působilo 173, nyní jejich počet přesáhl 500. V Libereckém kraji například dnes dopoledne pomáhá 20 odsouzených ve Višňové a deset ve Frýdlantu. "Vedení věznic jsou v kontaktu s krizovým řízením Libereckého kraje. Posílají vybrané odsouzené na místa, kde je aktuálně nejpotřebnější fyzická práce," popsala mluvčí.
Stále platí, že k dispozici je až 800 odsouzených, v pohotovosti je také několik set příslušníků VS. S nabídkou pomoci oslovil bezpečnostní sbor také všechny justiční areály v ČR. Vyhlásil rovněž dobrovolnou sbírku materiální pomoci pro obyvatele zasažených oblastí.
Samotným věznicím způsobila aktuální meteorologická situace jen menší lokální problémy - průsaky spodní vody v suterénech, zatečení dešťové vody střechou, škody napáchané větrem. Některé věznice se potýkaly s výpadky elektrické energie, které řešily prostřednictvím agregátů. "Žádné z těchto událostí neměly dopad na chod vězeňských zařízení," shrnula Prunerová. Doplnila, že pro případ velké vody má VS připravené plány, prostředky i prostory pro případnou evakuaci vězňů.
Vězni, kterých se aktuální povodňová situace jakkoliv dotýká nebo má dopad na jejich rodiny, mohou využít pomoc vězeňských psychologů.
čtk