Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do protipovodňové prevence se zapojili i odsouzení, plnili pytle pískem. Stále prší, ale zatím naštěstí žádný extrém

13. 09. 2024 | 10:19

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji prší, srážky zatím nejsou extrémní. Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za poslední dva dny v kraji do 30 milimetrů srážek, nejvíc na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Potoky a řeky se zatím v kraji drží v normálu a to i tam, kde preventivně odpouštějí nádrže nebo rybníky.

basaPovodně1
Deset odsouzených z liberecké věznice se zapojilo do preventivních příprav proti povodním v Libereckém kraji. Plnili pytle pískem a skládali je na palety, ty pak hasiči rozváželi na potřebná místa. Foto z FB Vězeňská služba

Památky se v sobotu v Jablonci neotevřou

V pátek ráno zasedal krizový štáb města, aby zhodnotil aktuální situaci a přijal potřebná opatření v souvislosti s vývojem počasí. Jedním z nich bylo doporučení zrušit sobotní Den evropského dědictví.

Vzhledem k situaci respektuje pořadatel akce Den evropského dědictví doporučení krizového štábu a celou sobotní akci bez náhrady ruší. V Jablonci nad Nisou se proto neotevřou dveře významných budov a ruší se komplet celý doprovodný program.

Zdroj: TZ SMJ

Povodí Labe snížilo na některých nádržích hladiny i o více než dva metry a z přehrad stále víc vody vypouští, než do nich přitéká, zjistila ČTK.

Mimořádné odpouštění vody z přehrad a rybníků v povodích Labe a Ohře povolil krajský úřad. "Ten cíl je jednoduchý - zvýšit možný zádržný prostor před srážkami, které nás pravděpodobně o víkendu neminou, tak aby se minimalizovaly dopady do povodí pod nádržemi," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Všechny modely meteorologů podle něj počítají se srážkami nad 100 litrů vody na metr čtvereční, nejsilnější budou asi v Jizerských horách a Krkonoších na severním návětří hor. Nejvíce by tak mělo být ovlivněno povodí Smědé, Jeřice a Lužické Nisy.

"Největší srážky se očekávají ze soboty na neděli, předpověď je taková, že kulminace toků na Smědé a na Lužické Nise by měla nastat v neděli ve večerních hodinách. Ten odhad je na Smědé 170 kubíků za vteřinu (metrů krychlových) a na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou 230 kubíků za vteřinu, což jsou zatím prognózy, které jsou nižší, než byly v roce 2010," doplnil Půta po dnešním jednání krajské povodňové komise. V roce 2010 dosáhla podle údajů z Povodí Labe Nisa v Hrádku průtoku 410 metrů krychlových za sekundu a Smědá v Předláncích 450 metrů krychlových.

Přestože by se stav na řekách neměl přiblížit extrémům před 14 lety, hasiči se podle krajského ředitele Jana Hadrbolce připravují. Už od čtvrtka je posílené operační středisko, připravené jsou i zálohy, pokud budou potřeba. "Děláme preventivní opatření, stavíme stěnu v Poustce u Višňové a budeme v odpoledních hodinách ve spolupráci s dobrovolnou jednotkou v Semilech stavět stěnu u mostu v Semilech, situaci sledujeme, chceme být připraveni," dodal.

V srpnu 2010 zažil Liberecký kraj extrémní povodně, za dva víkendové dny spadlo na některých místech až 220 milimetrů srážek. Blesková povodeň si tehdy v kraji vyžádala pět lidských životů. Zasáhla 81 měst a obcí na více než polovině území kraje. Zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z domovů. Voda vzala sedm domů a další desítky jich musely být strženy. Za své vzaly desítky kilometrů silnic a mostů, přerušená byla doprava na pěti železničních tratích. Po velké vodě zůstaly tehdy škody za 8,2 miliardy korun, i v dalších letech se ale povodně vracely, byť s menšími škodami.

K nejpostiženějším městům patřil před 14 lety příhraniční Hrádek nad Nisou, tam už preventivně odpouštějí rybníky ve Václavicích a pro případ povodní připravují možnosti nouzového ubytování v základních školách a v sokolovně, řekla mluvčí radnice Eva Malá. Hasiči pytlují písek, obyvatelům poblíž Lužické Nisy a dalších toků doporučilo město, aby zabezpečili svůj majetek, odvezli automobily na vyvýšená místa, zajistili si dostatek pitné vody a pro všechny případy si také připravili evakuační zavazadlo.

Na velkou vodu se připravili i na liberecké přehradě Harcov, která se v současné době rekonstruuje. "Podle povodňového plánu jsme se připravili, abychom nezpůsobili škody někde jinde, snažili jsme se připravit i na nějakou povodňovou vlnu," řekl na dotaz ČTK Petr Skřivánek, výrobní ředitel firmy Gardenline, která je jedním z dodavatelů. V takových případech je podle něj nutné vyklidit staveniště, aby se nic neuvolnilo a nepoškodily se stroje. Preventivně se také zaplavují části stavby, aby je nemohl poškodit proud v případě záplavové vlny.

čtk