Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do zvýšení bezpečnosti ve svých školách dá Liberecký kraj dalších 2,5 milionu korun

17. 03. 2025 | 14:17

Do zvýšení bezpečnosti ve svých školách a školských zařízeních dá Liberecký kraj dalších bezmála 2,5 milionu korun. Hledá firmu, která prověří bezpečnostní plány posledních deseti krajských škol, kde ještě chybí. V plánu jsou také teoretická školení, semináře pro zaměstnance a praktická cvičení se zaměřením na útok na takzvaný měkký cíl.

škola1
ilustrační foto

ČTK to řekla krajská radní pro školství Jitka Skalická (Starostové pro Liberecký kraj). Už loni dal kraj do zabezpečení škol bez DPH dva miliony korun.

Liberecký kraj se zpracování a revizím bezpečnostních plánů škol a školských zařízení, teoretickým školením, seminářům pro zaměstnance, praktickým ukázkám se zaměřením na útok na měkký cíl a dalším důležitým opatřením věnuje dlouhodobě a systematicky, první semináře se uskutečnily už v roce 2018. Víc se na to ale kraj zaměřil po útoku střelce na pražské filozofické fakultě předloni v prosinci. Loni bylo zpracováno 20 bezpečnostních plánů, u deseti škol prošly revizí. Pro 20 kolektivů zaměstnanců škol se uskutečnily praktické nácviky chování v nebezpečných situacích.

Prověrky podle Skalické odhalily, že na mnoha místech jsou nevhodné únikové východy, roztříštěné svolávací varovné systémy, rozdílně nastavené kamerové systémy, někde chybí možnost záznamu, není zajištěn servis ani školení obsluhy. Kraj chce proto pravidelně prověřovat varovné systémy na školách, nacvičovat použití únikových tras. "Také třeba nastavení klíčových systémů ve školách, aby měli jeden klíč, a ne takové ty svazky klíčů, kdy pak hledáme, od kterých dveří ten klíč je," dodala Skalická.

Při zpracování bezpečnostních plánů škol a analýz se také podle krajské radní ukázalo, že přibývá dětí s psychickými problémy na podpůrné medikaci. "V některých případech rodiče o těchto problémech ani školy neinformují. Na středních školách vzrůstá také nevhodná komunikace na sociálních sítích, jako je nebezpečné vyhrožování nebo náznaky kyberšikany," řekla Skalická. I na to se chce kraj víc zaměřit.

Krajské zastupitelstvo navíc loni v únoru schválilo nový dotační program zaměřený na zvýšení bezpečnosti ve školách jiných zřizovatelů. Na dotace kraj připravil pět milionů korun pro obce, ale také pro církve a soukromé zřizovatele základních škol v Libereckém kraji, v červnu pak program rozšířil i na mateřské školy."Peníze na letošní rok tam máme, budeme ho vypisovat, jen diskutujeme, zda zůstane jen na tzv. měkká opatření nebo umožníme investice," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

čtk