Epidemie koronaviru dál sílí, za víkend přibylo v kraji skoro 500 případů covidu

22. 02. 2021 | 9:07

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji epidemie koronaviru dál sílí, v mezitýdenním srovnání bylo více nových případů každý den za předchozí tři týdny. Za sobotu a neděli testy potvrdily 493 nákaz, o víkend dříve jich bylo skoro o čtvrtinu méně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Největšími ohnisky nákazy jsou školy a také podniky, je mezi nimi například i Devro Jilemnice, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje krajský hygienik Vladimír Valenta.

covid test5
Ilustrační foto

V kraji bylo dnes ráno ve čtyřech nemocnicích s covidem hospitalizováno 358 lidí, o 21 víc než před týdnem. O tři na 69 stoupl počet těch, kteří vyžadují intenzivní péči. Nemocnice zvyšují kapacity, dnes ráno bylo k dispozici 133 volných lůžek, z toho jen pět na JIP a ARO. "Jsou to hodnoty z rána, to už ani teď nemusí platit, situace je vážná," řekl v poledne primář ARO Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman. U zhruba 70 procent nakažených potvrdily laboratoře nějakou mutaci.

Už v pátek převáželi podle Mormana dva pacienty ve vážném stavu z nemocnice v Jilemnici mimo kraj, dnes další dva z liberecké nemocnice. Nemocnice podle něj přidávají další lůžka pro pacienty ve vážném stavu, kterých přibývá. Další covidové oddělení otevřela nemocnice v Semilech. Morman nevyloučil, že Liberecký kraj může vzhledem k vývoji v příštích dnech potřebovat pomoc nemocnic v Německu. "Je to ta poslední možnost, v tuto chvíli na stole není," dodal.

V minulém týdnu v souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji 40 lidí, od začátku epidemie jich je 770. Aktuálně je 6203 takzvaně aktivních případů, mezi něž patří i pozitivně testovaní bez příznaků. To je nejvíc od začátku epidemie. Z regionů kraje je na tom nejlépe Českolipsko, kde za posledních sedm dnů na 100.000 obyvatel přibylo 523 nakažených, a nejhůře Semilsko s 804 případy. Od prvního zjištěného případu loni v březnu mělo pozitivní test na koronavirus 54.563 lidí s bydlištěm v Libereckém kraji, přes 12 procent obyvatel. Z nákazy se vyléčilo 47.590 lidí.

Na pěti místech dnes začala fungovat velkokapacitní očkovací centra, v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Jilemnici a Semilech. Zdravotníci v kraji zatím aplikovali 16.240 dávek vakcíny, obě dostalo 6186 lidí. To je jedno procento obyvatel kraje.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace