Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hejtmanův náměstek: Chybějící legislativa brzdí realizaci krajských projektů s fotovoltaikou

16. 08. 2023 | 14:54

Chybějící legislativa pro komunitní energetiku brzdí projekty výstavby fotovoltaických elektráren na budovách Libereckého kraje. Stavět zatím musí jen tak velké elektrárny, aby se vyrobená elektřina spotřebovala na místě, není možné ji využít jinde.

fotovoltarikamontaz-panelu-1
ilustrační foto

Třeba na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou připravuje teď kraj stavbu elektrárny o instalovaném výkonu 30,36 kilowattu (kW). Mohla by být ale až desetkrát větší, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

"My bychom tam mohli osadit až výkon 300 kW, ale dokud nebude fungovat komunitní energetika a nebudou na to připraveni distributoři a obchodníci, abychom tu přebytečnou energii měli kam prodat, protože my to v tom gymnáziu nespotřebujeme, tak to nemá smysl osazovat. Budeme to na mít připraveno, a jakmile ta legislativa bude, tak to můžeme rozšířit," doplnil Miklík. Jinak by podle něj bylo nutné elektrárnu vypínat, nebo by kraj musel hledat obchodníka, který přebytky odkoupí.

Novelu energetického zákona, která by měla komunitní sdílení vyrobené elektřiny umožnit, schválila vláda 21. června. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) ministerstvo do procesu tvorby novely zapojilo co nejširší veřejnost od nevládních organizací až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. "Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky v ČR," uvedl tehdy ministr. Novela ale musí ještě projednat Sněmovna, Senát a podepsat ji musí prezident.

Liberecký kraj hledá dodavatele solární elektrárny nejen pro jablonecké gymnázium, ale osadit fotovoltaickými panely chce také budovu D krajského úřadu. Tam by měla být elektrárna o instalovaném výkonu 93,6 kW, vyrobenou energii spotřebuje úřad. Dohromady kraj náklady na tyto dva projekty odhadl na 5,5 milionu korun bez DPH. "Připravujeme ještě fotovoltaiku na gymnáziu v České Lípě, tam to vypíšeme do měsíce," řekl hejtmanův náměstek.

S využitím energie slunce počítá Liberecký kraj také u nových projektů. Solární panely o celkovém instalovaném výkonu kolem 70 kW tak budou na nové přístavbě zdravotnické školy v Turnově, na nových základnách záchranné služby v Hrádku nad Nisou a Jablonci, na budovách sociálních služeb Tereza v Semilech a Benešově u Semil, nebo na nových domech pro postižené ve Vratislavicích. "Prověřujeme i další střechy budov našich organizací a do budoucna bychom rádi osadili fotovoltaiky také třeba na Centrální depozitář v Českém Dubu," dodal Miklík.

čtk

Kraj začal hledat firmy, které vybudují fotovoltaiku na budově D krajského úřadu a střeše jabloneckého gymnázia

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na včerejším jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

„Fotovoltaiky šetří životní prostředí a také peníze. Považuji je za budoucnost v celé oblasti energetiky. Vyrostou na již postavených budovách, ale plánujeme je také umístit na některé novostavby. Letos postavíme jednu fotovoltaiku na budově D krajského úřadu, druhou na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a třetí na střeše gymnázia v České Lípě. U prvních dvou jsme včera vyhlásili výběrové řízení na zhotovitele. Další elektrárny budou následovat, celkem připravujeme 20 dalších areálů ve kterých osadíme fotovoltaiky na střechy budov. Máme v plánu vybudovat elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku – Hradčany. Mohla by tam vzniknout fotovoltaika, která by produkovala zhruba dvojnásobek energie, kterou potřebuje Liberecký kraj pro svůj provoz a provoz všech příspěvkových organizací. V červenci letošního roku jsme se k tomu sešli se zástupci advokátní kanceláře a našimi krajskými odbory. Nyní nás čeká vypsání a zveřejnění předběžných tržních konzultací. To plánujeme nejpozději v září. Celý proces pak trvá zhruba dva až tři měsíce,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Krajští radní včera schválili vyhlášení výběrového řízení na tyto dva projekty vybudování FVE:

Výstavba FVE na střeše objektu budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci o výkonu 93,6 kWp. Maximální možná celková nabídková cena nesmí překročit 4.196.792,93 korun bez DPH. Projekt bude spolufinancovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027.

Výstavba FVE na střeše objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou o výkonu 30,36 kWp. Maximální možná celková nabídková cena nesmí překročit 1.316.254,80 korun bez DPH. Projekt bude spolufinancovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027.

Prvním objektem v Libereckém kraji, který již má funkční fotovoltaiku o výkonu necelých 6 kWp, je Středisko ekologické výchovy (STŘEVLIK) v Hejnicích.

Další chystané projekty FVE v rámci novostaveb:

Centrum odborného vzdělávání LK zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)

ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)

ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)

Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)

Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)

APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)

„Prověřujeme samozřejmě i další střechy budov našich příspěvkových organizací. Jedná se o školská zařízení či libereckou knihovnu nebo turnovské muzeum. Do budoucna bychom rádi osadili fotovoltaiky také na Centrální depozitář v Českém Dubu či v dostavěném areálu Domova a Centra aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou,“ uzavřel Miklík.

LK/Filip Trdla