Hrozba povodní: Kraj doporučuje zrušit společenské a kulturní akce a povoluje mimořádné manipulace na přehradách
AKTUALIZOVÁNO: Mimořádné manipulace na přehradách, doporučení zrušit počínaje pátkem 13. září do konce víkendu společenské a kulturní akce a aktivace povodňových komisí obcí v regionu. To jsou hlavní výsledky dnešního jednání povodňové komise Libereckého kraje.
Pro aktuální informace o vyhlášených výstrahách sledujte web:
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html
Informace o stavu vodních toků a vyhlášených povodňových stupních najdete na webu:
https://hydro.chmi.cz/hpps/?id=act&key=map&sx=1690949.8198473412&sy=6506663.642521325&sz=3
„Na dnešním jednání povodňové komise jsme se shodli na tom, že je potřeba povolit mimořádné manipulace na regionálních přehradách na území Libereckého kraje, bude probíhat odpouštění vody ze všech přehrad. Povodňovým komisím obcí je dále doporučeno projednat možnosti mimořádné manipulace (vypouštění) s vlastníky rybníků. Doporučujeme též zrušit společenské a kulturní akce v Libereckém kraji, kde se očekává větší účast veřejnosti, a to v období od pátku do neděle, a zejména důrazně nedoporučujeme na tocích využívat půjčování lodí a provozovat rekreační plavbu. Při vyhlášení II. a III. stupně povodňové aktivity je plavba zákonem o vodách zakázána. Dále také prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje přijde do obcí upozornění na aktivaci povodňových komisí,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Doporučuji sledovat aktuální situaci na stránkách povodňového portálu zde: https://povodnovyportal.kraj-lbc.cz/,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
V pohotovosti je Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, který má připraveno několik tisíc pytlů pro naplnění pískem. I nadále zůstává tradičním doporučením občanům, aby svá vozidla zabezpečili a zajistili – pokud možno – na co nejvyšším místě a odnesli si cennosti do vyšších pater. „HZS Libereckého kraje ve spolupráci s jednotkami SDH obcí již od včerejšího večera reagovali na vydané výstrahy ČHMÚ a provedli jsme kontroly člunů, čerpadel a motorových pil.
Bohužel k výstraze na intenzivní množství srážek a riziko povodní je současně vydána výstraha na velmi silný vítr. Zároveň jsme posílili stavy na Krajském operačním a informačním středisku HZS LBK a jsme připraveni i na posílení stavů hasičů na jednotlivých hasičských stanicích v Libereckém kraji. Všechna opatření jsou v tuto chvíli preventivní, ale nechceme situaci podcenit. Velmi prosím veřejnost o uvážlivé chování a prosím o dodržování pokynů hasičů a povodňových orgánů,“ doplnil Jan Hadrbolec, ředitel HZS LK.
Přibývá měst a obcí, které ruší akce, neuskuteční se tak v pátek Den integrovaného záchranného systému ve Frýdlant, Semily zrušily program dožínkové slavnosti Semilský pecen, nebudou ani Zákupské slavnosti.
K dispozici je také linka společnosti Silnice LK v případě náhlých sesuvů půdy na krajských komunikacích, a to 777 511 255.
Společnost KORID LK dále rozhodla, že:
Nebude obsluhováno Zlaté Návrší, tj. nepojedou linky 991 a 995. Nebude obsluhován Ještěd, tj. nepojede linka 79.
Nebude obsluhována Smědava, na lince 650 bude následující opatření: všechny spoje na Smědavu budou zkráceny do zastávky Bílý Potok, u Krakonoše. Spoj 110 z Frýdlantu do Liberce nepojede, spoj 101 s odjezdem v 8:25 z Liberce v bude zkrácen do Frýdlantu, odkud odjede dle platného času. Přeprava jízdních kol není zajištěna.
LK/Filip Trdla
Liberec reflektuje varování před extrémními srážkami, radí, co všechno preventivně zařídit
V souvislosti s nepříznivou předpovědí počasí na příští dny upozorňuje statutární město Liberec na několik rizik, která mohou hrozit obyvatelům v blízkosti vodních ploch a toků. V případě velmi silných srážek může dojít k bleskovým povodním v místech, kde tyto jevy nejsou obvyklé. Meteorologové předpovídají také silný vítr.
Oddělení krizového řízení města Liberce doporučuje lidem, aby věnovali pozornost především vývoji konkrétní situace a nepodceňovali přípravu a ochranu svého majetku.
Pokud máte nemovitost v blízkosti vodního toku nebo vás v minulosti postihla blesková povodeň, je vhodné provést základní preventivní opatření:
Nabijte si mobilní telefony, tablet, notebook, power banku.
Zajistěte si minimální zásobu potravin a balené vody.
Zkontrolujte, zda vodní tok není nějakým způsobem zatarasen nebo zneprůchodněn.
Ukliďte vše, co by mohla voda odnést z pozemku a způsobit další zneprůchodnění toku.
Přeparkujte vozidla na vyvýšené místo.
Zajistěte vhodným způsobem objekt proti vniknutí vody.
Přesuňte cenné věci a vybavení z přízemních nebo sklepních prostor do patra.
Připravte si evakuační zavazadlo pro případ opuštění objektu.
Pokud chováte hospodářská zvířata, můžete je předem evakuovat nebo je alespoň pusťte ven z kurníku nebo z jiných staveb.
Nerealizujte tzv. povodňovou turistiku.
„Město Liberec se na další vývoj intenzivně připravuje. Už včera byli informováni velitelé jednotek dobrovolných hasičů zřizovaných městem. Zajistí dostatečný počet členů svých jednotek pro řešení mimořádných událostí. Provedou kontrolu všech kritických míst, propustků a podobně. Jsme tedy připraveni, nicméně věřím, že naše město i kraj nezasáhnou extrémní srážky s výrazným ničivým dopadem a vše zvládneme ve zdraví,“ komentuje primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Informace budeme průběžně aktualizovat i na Facebooku města Liberec.cz.
LB/Jana Kodymová
Blesková povodeň si v roce 2010 v kraji vyžádala pět lidských životů
Liberecký kraj zažil extrémní povodně v srpnu 2010, kdy za dva víkendové dny spadlo na některých místech až 220 milimetrů srážek. Blesková povodeň si tehdy v kraji vyžádala pět lidských životů. Zasáhla 81 měst a obcí na více než polovině území kraje. Zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z domovů. Voda vzala sedm domů a další desítky jich musely být strženy. Za své vzaly při povodni desítky kilometrů silnic, živel strhnul osm důležitých mostů a přerušil dopravu na pěti železničních tratích. Po velké vodě zůstaly tehdy škody za 8,2 miliardy korun.
Následky velké vody pomohly tehdy zmírnit přehrady, které zadržely kolem 3,3 milionu krychlových metrů vody. I teď se Povodí Labe na očekávané extrémní srážky připravuje, zvýšilo odtok z přehrad v Josefově dole, i z menších nádrží v povodí Lužické Nisy - Mšena v Jablonci, Bedřichova, Fojtky a Mlýnice. Hladiny přehrad klesly od čtvrtka i o více než dva metry. Výjimkou je nádrž Harcov v Liberci, která je kvůli rekonstrukci vypuštěná. Město by to ale podle Půty ohrozit nemělo.
čtk