Jeden ze skvostných kočárů hraběte Jana Gallase byl vymodelován na základě dobových skic na 3D tiskárně

21. 02. 2020 | 17:21

Rok 2019 patřil Gallasům a Clam-Gallasům, šlechtickému rodu působícímu hlavně na severu Čech – Národní památkový ústav a další zapojené instituce jej připomínaly v rámci dlouholetého projektu „Po stopách šlechtických rodů“.

GallClamgall-06
Foto: Mad

Byly realizovány přednášky, tematické prohlídky, koncerty, slavnosti, ale i cykloprohlídky a další aktivity, které připomínaly kulturní, společenský a historický odkaz tohoto významného rodu. Vyvrcholením roku je výstava pod názvem Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách, která je k vidění v Oblastní galerii Liberec a která potrvá do 1. března. 

Výstava, jejímž hlavním kurátorem je Vladimír Tregl, pracovník NPÚ, územní památkové správy na Sychrově a jeho tým ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec a Ústavem dějin umění AV ČR, návštěvníky seznamuje s rodinnou historií od Matyáše Gallase (1588–1647) až po sedm dcer posledního mužského člena rodu Františka Clam-Gallase (1854–1930).

Představen je zde jejich soukromý život, ale i politická, diplomatická, kulturní a hospodářská činnost. Nejvíce prostoru je věnováno Janu Václavovi z Gallasu, slavnému císařskému diplomatu, od jehož úmrtí letos uplynulo 300 let. Výstava návštěvníky seznámuje i s působností rodu v oblasti vojenství, podnikání, dobročinnosti, umění a správy panství.

Velká část vystavených exponátů pochází z rodových sídel – hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk, k vidění je zde i jeden ze skvostných kočárů hraběte Jana Gallase, který byl vymodelován na základě dobových skic na 3D tiskárně. Z obrazů na výstavě nechybí ani díla takových malířských velikánů, jakými jsou Karel Škréta či Petr Brandl. 

Součástí výstavy jsou také haptické modely rodových sídel. Pro děti a studenty jsou připraveny skládací modely hradů Grabštejn, Frýdlant a zámku Lemberk a také multimediální pomůcky.

Výstavu k dnešnímu dni vidělo bezmála sedm tisíc návštěvníků ( k 11.2. cekem 6 833) a ohlasy na výstavu jsou velmi pozitivní.

NPÚ/Lucie Bidlasová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace