Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

K rozhledně Slovanka lze doputovat křížovou cestou vedoucí lesními pěšinami

12. 01. 2025 | 10:19

Křížové cesty jsou výrazem lidové zbožnosti věřících. V Jizerských horách je lze navštívit nejen uvnitř kostelů, ale i v přírodě. Jednou z nich je křížová cesta vedoucí lesními pěšinami na rozhlednu Slovanka. Byla vysvěcena společně s léčivou studánkou roku 1840.

Slovanka lk
Foto: LK

„Lidé se vydávají na procházky a třeba při nich míjejí i křížové cesty. Je zajímavé zjistit si, za jakých okolností ta která křížová cesta vznikla. Předpokládám, že i když jsme ve velké míře ateistický národ, význam jednotlivých zastavení lidé znají,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

K cestě vede nejsnazší trasa po silnici z Horního Maxova vedoucí směrem na Janov. Začíná u bývalé kapličky Bolestné Panny Marie, dnes přestavěné na soukromý rekreační objekt. Nemá obvyklých čtrnáct, nýbrž dokonce patnáct zastavení a dovede lesními pěšinami až k rozhledně Slovanka. Poslední zastavení – Vzkříšení – však není umístěno na nejvyšším bodu cesty, jak by se dalo čekat, ale níže na druhé straně hřebene, kam cesta klesá a kde se nachází také lesní studánka s léčivou vodou. Kromě studánky je nádrž s dříve provozovanou rašelinovou koupelí. 

Kapličku nechal postavit kolem roku 1827 místní občan Anton Seibt z prostředků na věno pro svou dceru, která podlehla nemoci. O několik roků později zde vznikla i křížová cesta. Symbolickým způsobem dodnes připomíná propojení bolesti a záchrany v lidském životě. 

Rozhledna Slovanka byla do Jizerských hor přivezena roku 1887 až z Vídně, kde byla původně jako exponát na průmyslové výstavě. Je celoročně volně přístupná.

LK/Jan Mikulička